Únik moči není ryze ženským problémem, postihuje i třetinu mužů. Nejčastěji trápí muže nad 65 let, může se ale vyskytnout ve všech věkových kategoriích. V Česku je inkontinence problémem 150.000 mužů. Pouze necelá třetina pacientů vyhledá pomoc do jednoho měsíce od počátku problémů, přitom stanovení diagnózy pacienta zatěžuje minimálně. Léčebných metod je řada, od tablet po operaci. Vyplývá to z informací Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Senior u lékaře/ilustrační foto
Mužská inkontinence je podle kliniky opomíjeným problémem. Pro zvýšení informovanosti mohou příští týden lidé kliniku navštívit a podstoupit preventivní urologické vyšetření. V rámci tradičního Urologického týdne klinika plánuje osobní zdravotní poradny v úterý, ve středu a ve čtvrtek.

Inkontinence je definována jako stížnost na jakýkoliv nechtěný únik moči. Člověk trpící urgentním typem často nestihne doběhnout na toaletu. Jedním z důvodů vzniku nemoci může být onemocnění nervové soustavy, například roztroušená skleróza nebo cévní mozková příhoda. Může postihnout i pacienty s cukrovkou či onemocněním prostaty. Urologové v případě urgentního úniku moči obvykle nasadí pacientovi léky, které snižují přenos vjemů z močového měchýře do mozku. Pomocí léčby se zvětšuje kapacita měchýře a zároveň snižuje závažnost nucení na močení.

Dalším typem je stresová inkontinence, která se vyskytuje například při kašli, kýchnutí nebo při ohnutí. Vzniká především po operacích souvisejících s onemocněním prostaty. Trpí jí přibližně jeden ze sta mužů, kteří podstoupili operaci prostaty kvůli nezhoubnému onemocnění. Bezprostředně po operaci zhoubných nádorů postihuje únik moči každého pátého operovaného muže. Jejich stav se obvykle postupně zlepšuje, nicméně osm až 12 procent mužů je nuceno rok po operaci vyhledat odbornou pomoc. Mužům se stresovou inkontinencí urologové doporučují cvičení pánevního dna.

Mezinárodní studie ukazují, že během svého života se s touto nemocí setká až 16 procent populace Evropy a Severní Ameriky. V Česku únikem moči trpí přes milion lidí, někdy v životě inkontinence postihne každou třetí ženu. Zdravotní pojišťovny dávají ročně na pomůcky, jako jsou pleny či podložky, až dvě miliardy korun. Podle dotazníkového šetření Incofora 44 procent pacientů unikání moči značně omezuje a 57 procent se s tímto zdravotním problémem nikomu nesvěřilo. Inkontinenční pomůcky užívá 34 procent dotázaných a 62 procent uvedlo, že se nemohou dostat k informacím o této diagnóze.

https://247apotheek.com
24.9.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv