Ve Fakultní nemocnici Motol poprvé v ČR zašili pacientovi otvor v jícnu bez otevření hrudníku. Využili k tomu miniaturní šicí stroj nasazený na konci endoskopu. Operatér docent Radan Keil dnes ČTK řekl, že přes ústa nemocného se dostali ke třímilimetrovému otvoru, kterým mu vnikalo jídlo do dýchacích cest. Devětapadesátiletý muž měl kvůli tomu opakované zápaly plic. Loni v listopadu lékaři otvor zmenšili, letos v lednu zcela zašili. Pacient je v pořádku.

Krk muže/ilustrační foto

„Výkon je unikátní v tom, že došlo k zašití píštěle mezi jícnem a dýchacími orgány,“ upřesnil Keil. Pacient kromě šesti zápalů plic problémy nepociťoval, jen občas kašlal. Otvor ukázala až gastroskopie, když lékaři hledali příčinu opakovaných zápalů plic.

Protože muž už před řadou let měl operaci srdce, kdy mu byla hrudní kost rozříznuta, rozhodli se motolští lékaři řešit problém endoskopicky, tedy bez opakovaného řezání. Pacient po endoskopickém šití šel druhý den domů. Po velké operaci by ležel v nemocnici nejméně týden a pak by ještě dlouho byl doma na neschopence, protože hrudní kost srůstá šest týdnů.

„Takto přišel, jeden den jsme udělali vyšetření v celkové anestezii a druhý den odešel. Výrazně se zkrátila délka hospitalizace a samozřejmě komfort pro pacienta byl výrazně větší,“ shrnul Keil.

„Na rentgenu při zápalu plic si paní doktorka všimla, že je tam nějaká vada, poslala mě na další vyšetření a tam zjistili píštěl,“ popsal pacient. Ze zákroku obavy neměl, i když měl být prvním pacientem v Česku. „Po zákroku jsem jen měl pocit, že mám otlačený krk, jinak nic. Nepoznáte, že vám něco dělali,“ popsal pocity po probuzení z narkózy. Nedá se to podle něj vůbec srovnat s tím, co prožil po velké operaci srdce.

K zašití otvoru v jícnu využili lékaři systém Apollo, tedy výše uvedený miniaturní šicí stroj na konci endoskopu. Zařízení je jednorázové a stojí 50.000 Kč. Úhrada šla z hospitalizačního paušálu od zdravotní pojišťovny. Přestože systém je dražší než klasická operace s rozříznutím hrudníku, do paušálu se platba vejde. Ve výsledku je podle Keila drahá endoskopická operace levnější, výrazně se zkracuje hospitalizace a není nutno řešit komplikace spojené s velkou operací.

Systém Apollo chtějí využívat lékaři i v dalších nemocnicích. Motol pro ně uspořádal školení. Ještě tento týden provede zmenšení žaludku za pomoci „šicího strojku“ ostravská nemocnice a v nejbližší době zahájí program jablonecká nemocnice. V budoucnu by se metoda mohla využívat také pro šití žaludku a tlustého střeva.

25.3.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv