Po vlně ztrát patentů na oblíbené léky, která dosáhla svého vrcholu před dvěma lety, začínají výrobci léků opět přinášet na trh nové léky. Centrum pro hodnocení léčiv a výzkum amerického Úřadu pro potraviny a léky (FDA) schválilo loni 41 nových přípravků, o 14 více než před rokem. To byl nejvyšší údaj za 18 let a druhý nejvyšší údaj v historii. Evropský úřad pro léčivé přípravky pak loni schválil 82 nových přípravků, o tři více než v roce 2013 a o 25 více než v roce 2012. Tento údaj však zahrnuje i generické léky, tedy kopie léků, kterým vypršela patentová ochrana, uvedla agentura Reuters.

Léky/ilustrační foto

FDA schválila nejvíce léků v roce 1996, a to 53. K loňskému růstu přispěly hlavně nové léky na rakovinu a vzácné nemoci.

Nové léky mají vysoké ceny, což je příznivá zpráva pro investory, protože se dá očekávat růst příjmů a zisku farmaceutických firem. To se však naopak nelíbí vládám a zdravotním pojišťovnám, které kritizují vysoký růst nákladů na některé moderní terapie.

Téměř 40 procent nových léků schválených loni v USA byly léky na vzácné nemoci. To ukazuje, že se firmy zaměřují na specializované produkty, u kterých je omezená konkurence a roční náklady na léčbu pacienta zde často překračují 100.000 dolarů (2,3 milionu Kč).

Mezi loňské nejdůležitější léky agentura Reuters zařadila dva léky na rakovinu, které pomáhají vlastním imunitním buňkám těla bojovat a nádorem a slibují lepší, déle trvající léčbu s menším počtem nežádoucích účinků. Léky představily firmy Merck & Co. a Bristol-Myers Squibb a jsou první z očekávané nadcházející vlny imunoterapeutik, které by podle analytiků mohly přinést na tržbách ročně více než 30 miliard USD.

Díky nadšení z nových léků primární nabídka akcií biotechnologických firem se loni dostala na nový rekord a farmaceutický průmysl zažil záplavu nových akvizic a převzetí. Akciový index Nasdaq Biotechnology loni díky tomu stoupl o 34 procent a index S&P zdravotnického sektoru o 23 procent.
Někteří manažeři fondů však začínají pochybovat o současné výši ceny akcií těchto firem, protože zdravotní pojišťovny zaujímají přísnější postoj vůči cenám léků a tlačí na jejich pokles. Tlak na ceny si již vybral daň u starších produktů, jako léků na cukrovku a problémy dýchacích cest, kde je k dispozici již mnohem širší nabídka přípravků. Tato situace se nyní začíná dotýkat i novějších léků.

2.1.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv