Ústecká poliklinika zprovoznila nový digitální mamograf pro vyšetření prsů. Zařízení za necelé čtyři miliony korun je více šetrné k pacientkám a mnohem přesnější než dosavadní mamografy, řekl ČTK primář mamocentra Petr Váša.

 Rakovina prsu/ilustrační foto

Mamograf vyzařuje až o 40 procent méně rentgenového záření a podle Váši je tak mnohem šetrnější. „Je to nejnižší možná dávka dostupná na trhu,“ řekl ČTK Váša.

Přístroj zároveň měří hustotu prsní tkáně. „Tato technologie umožňuje velmi přesně kvantifikovat složení prsní žlázy – její objem, podíl tukové složky a přesné typové zařazení dle radiologické klasifikace. Díky tomu lze stanovit individuální preventivní program pro každou pacientku jednotlivě, čímž můžeme účinně bojovat proti rakovině prsu,“ vysvětlil ředitel Ústecké polikliniky Jiří Madar. Podle hustoty prsní tkáně lékaři poznají mimo jiné to, zda pacientka skladbou prsu spadá do rizikovější skupiny.

Mamograf je zároveň pro vyšetřované pacientky pohodlnější. „Vyšetřovací plocha je ergonomicky tvarovaná, oproti jiným přístrojům má zakřivenou plochu a vyhřívání,“ doplnil Váša. Přístroj generuje ostré a jasné snímky, a lékařům tak pomůže odhalit i velmi malé nádory.

Vyšetření na novém mamografu je navíc kratší, za hodinu mohou lékaři vyšetřit až 16 pacientek. V loňském roce vyšetřili lékaři ústeckého mamocentra bezmála 32.000 žen, letos už jich je téměř 40.000. Většina pacientek je z Ústeckého kraje. Podle Váši si ženy začaly své zdraví v posledních letech více hlídat. „Ženy jsou zodpovědnější. Přispívá k tomu medializace toho problému, aby ženy chodily na preventivní vyšetření,“ doplnil Váša.

17.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv