Ústecký kraj chce dát z loňského přebytku z hospodaření ve výši 613 milionů korun asi 278 milionů korun společnosti Krajská zdravotní, jejímž je jediným akcionářem. Společnost v regionu spravuje sedm nemocnic. Další peníze plánuje rozdělit například do školství a část přispěje také na samoobslužné obchody. Jednu třetinu pak chce vložit do rezervy. Návrh musí po radě ještě schválit zastupitelé, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS).

Příspěvek od kraje dostává Krajská zdravotní každoročně. Nedávno policie začala stíhat deset lidí kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu, mezi nimi i bývalého ředitele Krajské zdravotní Petra Malého, kterého nahradila ředitelka Taťána Soharová. Část vybavení z dotčených zakázek byla spolufinancována z evropských fondů.

Zhruba 30 milionů korun chce kraj přidělit pro potřeby datového úložiště, více než 20 milionů korun by měl získat odbor školství. Přibližně sedm milionů korun by chtěl kraj přidělit dobrovolným hasičům a dva miliony korun chce kraj dát na provoz samoobslužných automatických prodejen. Řada obcí se totiž potýká s chybějícími obchody. Lidé si nemají kde koupit základní potraviny a musí pro ně jezdit mnohdy i několik kilometrů do sousední obce či města.

Loni Ústecký kraj hospodařil se zhruba půlmiliardovým přebytkem. Tehdy rozdělil 290 milionů korun na vrub Krajské zdravotní a téměř 190 milionů korun vložil do rezervy. Ústecký kraj letos hospodaří s výdaji 29,87 miliardy korun, což je nejvíce v historii. Nejvyšší je také navrhovaný schodek, a to 1,8 miliardy korun. Pokryje ho přebytek z hospodaření z minulých let. Loni kraj schválil rozpočet s výdaji 27,2 miliardy korun.

 (ČTK) 

4.4.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv