Bohumínská městská nemocnice od dubna otevře Centrum léčby bolesti, které ošetří až 40 pacientů denně. Zaměří se na pomoc lidem s onkologickým onemocněním či pacienty s bolestmi páteře, kloubů nebo revmatem, řekla dnes mluvčí radnice Lucie Kolková.
Zdraví/ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Bohumíně obdobné centrum chybělo, i když tato zařízení patří k vyhledávaným a v některých musí pacienti na přijetí čekat až čtvrt roku. Městská nemocnice se proto rozhodla, že své služby rozšíří právě o léčbu pacientů, kteří se potýkají s dlouhodobou chronickou bolestí. Centrum zatím funguje ve zkušebním provozu.

V Centru léčby bolesti, které bude otevřeno každý den, se pacienti budou léčit s pomocí obstřiků či infuzí. „Základem léčby je pochopitelně farmakoterapie, tedy léčení pomocí léků a infuzních roztoků. Nicméně stejně důležitý je i osobní a lidský přístup k pacientům. Tito lidé dlouhodobě trpí a přicházejí k lékaři ve špatném zdravotním i psychickém stavu, proto je trpělivě vyslechneme a podpoříme s tím, že léčba bude úspěšná a uleví jim,“ uvedl primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Petr Beneš.

Pokud pacient trpí bolestmi dlouhodobě, znemožňuje mu tento stav normálně fungovat a v řadě případů se podle primáře jeho stav i zhoršuje. „Pacient pak může kromě samotné bolesti trpět i poruchami spánku, nastupují deprese a snižuje se kvalita života. Je proto důležité, aby chronická bolest byla dostatečně a efektivně léčena,“ řekl Beneš.

K nejčastějším chronickým bolestem patří onemocnění kloubů, bolesti od páteře, zejména pak dolní části zad či komplikace po operacích, bolesti při osteoporóze, revmatu či chronické bolesti hlavy. Samostatnou skupinou jsou podle Beneše pacienti s nádorovým onemocněním. Při jejich léčbě bude centrum spolupracovat s dalšími medicínskými obory, ať už jde o neurologii, onkologii, radioterapii, rehabilitaci či fyzioterapii.

21.2.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv