Většina oslovených lidí bez domova v Brně využívá možnosti nechat se očkovat proti žloutence. Brněnský magistrát zatím naočkoval přes 20 lidí, přichystaných má 200 vakcín a vyčlenil na to 390.000 korun. Mezi lidmi bez domova není očkován téměř nikdo, řekl novinářům Ladislav Ptáček, vedoucí oddělení sociálních kurátorů, kteří zájemce o očkování vyhledávají. Očkování je dobrovolné, dává se jedna vakcína a dotyčného bude chránit asi čtyři roky.
Očkování/ilustrační foto

Epidemie žloutenky zasáhla jižní Moravu loni, kdy hygienici zaznamenali 449 případů. Především v létě byl týdenní nárůst 30 nově nakažených. Letos je zatím 66 případů. Nejvíce je zasažené Brno a jeho okolí.

Očkování se uskutečnilo už dvakrát. Cílovou skupinou jsou klienti nocleháren, denních a krizových center nebo lidé žijící venku. „Na první jsme pozvali šest lidí a přišlo jich pět, na druhé jsme oslovili 25 lidí a přišlo 17. Znamená to, že 70 až 80 procent vždy přijde,“ řekl Ptáček. Očkování bude pokračovat, každý týden kurátoři osloví maximálně 25 lidí.

Bezdomovce oslovují na ulici i ve střediscích, která využívají. „Lidé bez domova tam chodí například na obědy nebo za dalšími službami. Většina z nich má zájem, protože je to jedna z mála možností, kdy mohou něco udělat pro své zdraví,“ řekla ČTK Kateřina Gardoňová z tiskového oddělení magistrátu.

Podle ní je v Brně přes 2000 lidí bez přístřeší. Někteří žijí v azylových domech a podobných zařízeních. Přímo na ulici a v bezprostředním ohrožení nákazou žloutenky je jich kolem 500. „Zatím máme schválených 200 vakcín, což považujeme za reálný počet lidí, který jsme schopní naočkovat. V průběhu dalších měsíců to vyhodnotíme, a pokud bude zájem převyšovat, budeme usilovat o další očkování,“ dodal Ptáček.

Kvůli žloutence už záchranka loni naočkovala záchranáře, magistrát strážníky a sociální pracovníky. Očkování bezdomovců dlouho plánoval, ale příprava trvala doposud. Žloutenka už není tak intenzivní jako loni, přesto se týdně objeví jeden nebo dva případy. Hygienici učinili opatření u 3000 lidí, aby zabránili šíření nákazy. Virus se vylučuje stolicí a do těla vniká ústy především tehdy, když lidé jedí potraviny neumytýma rukama. Mezi příznaky patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů i zežloutnutí očního bělma a kůže.

24.8.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv