Fakultní nemocnice Brno jako první zařízení v České republice testuje přístroj, který při akutních stavech podporuje nebo nahrazuje činnost ledvin. Informoval o tom mluvčí nemocnice Pavel Žára. Podle něj má zařízení přístroj zapůjčený. Pokud se osvědčí, zváží jeho zakoupení. Testoval ho zatím na jedné pacientce.
Ledviny/ilustrační foto

Přístroj mají k dispozici lékaři na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. „Byl použitý u polytraumatizované pacientky s multiorgánovým selháváním. Využívá se při náhradě ledvinových funkcí u kriticky nemocných lidí například po úrazu, při popáleninách a podobně,“ uvedl Žára.

Podle něj se přístroj použil poprvé v České republice. „Je velmi lehce ovladatelný a je to nejmodernější přístroj v této kategorii, který umožňuje maximální individualizaci léčby,“ uvedl Žára.

Nemocnice se ho chystá použít i u dalších pacientů. „Budeme ho mít nějakou dobu v zápůjčce. Potom vše vyhodnotíme a případně ho pořídíme,“ dodal mluvčí.

Fakultní nemocnice Brno slouží mimo jiné také jako traumacentrum pro příjem urgentních případů. Často v ní končí pacienti po úrazech způsobených například při nehodách.

14.5.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv