Výzkumníci v Brně chtějí ve spolupráci se soukromými firmami vyvinout z buněk pupečníku lék na imunitní choroby a degenerativní onemocnění. Pomáhat může například po infarktu, mozkové příhodě, u nemoci kloubů nebo po transplantaci kostní dřeně. Novinářům to dnes řekla vedoucí výzkumu a lékařská ředitelka společnosti PrimeCell Dagmar Hrůzová. Lék aplikovaný injekčně by mohl být podle ní poprvé použitý při klinickém testování v roce 2019, na trhu dostupný pro celou EU by mohl být asi v roce 2024. K výrobě poslouží nový přístroj bioreaktor.

Výzkum/ilustrační foto

Na projektu s odhadovanými náklady kolem 50 milionů korun se spolu se společností PrimeCell podílí Mezinárodní centrum klinického výzkumu a korejská firma Hans Biomed. Část nákladů zaplatí firmy, které získaly také dotace od státu.

Pupečník, který spojuje novorozence s placentou matky, budou výzkumníci získávat po souhlasu rodičů od novorozenců z Fakultní nemocnice Brno. „Tkáň pupečníku je biologickým odpadem, my z něj ale vyvineme lék budoucnosti. Naše společnost vytvoří lék, Mezinárodní centrum klinického výzkumu ho bude testovat a Hans Biomed bude zkoumat další potenciál odpadních látek, které nám zbudou,“ uvedla Hrůzová.

Podle ní má pupečník mnoho cenných buněk. „Mohou ovlivnit imunitu, což chceme využít pro poruchy imunity například u takzvané reakce štěpu vůči hostiteli po transplantaci kostní dřeně. Dále mají buňky i regenerativní vlastnosti a dokážou nastartovat a zrychlit hojení tkáně. To je dobré například po infarktu, mozkové příhodě nebo u kloubního onemocnění osteoartróza,“ řekla Hrůzová

Po odebrání pupečníku po porodu se pro výživu a rozmnožení buněk použije bioreaktor, který firma PrimeCell pořídila kvůli výrobě léku za tři miliony korun. Podle Hrůzové bioreaktor odhadem desetinásobně nahradí proces, při kterém by výzkumníci vyživovali pupečník pomocí kultivačních lahví. Tím ho nejen mnohonásobně namnoží, ale také ušetří náklady a personál.

„Pupečník obsahuje asi deset milionů buněk. Když na něj nasadíme bioreaktor, za týden budeme mít 700 milionů buněk. Otázkou testování bude zjistit, jak moc můžeme rozmnožovat. Chceme ale vytvořit takový lék, který bude v konečném důsledku cenově dostupný,“ dodala Hrůzová. Buňky z jednoho pupečníku by měly po rozmnožení pomoct desítkám lidí. U každého ale bude jiná dávka podle váhy a onemocnění.

28.3.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv