Jihomoravský kraj ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví chystá pilotní projekt na vznik Centra duševního zdraví v Jihomoravském kraji. Podle hejtmanova náměstka Marka Šlapala nevznikne žádná nová budova, ale koncepce péče o duševně nemocné. Spolupracovat na ní budou psychiatři a sociální pracovníci. Dosud obě skupiny pracovaly po vlastní ose. Cílem je poskytovat péči v terénu a snížit náklady za hospitalizace. Předpokládané roční náklady centra se pohybují kolem 15 milionů Kč, uvedla ředitelka spolupracujícího Sdružení Práh Blanka Veškrnová.

Zdraví/ilustrační foto

Na centru se kromě Sdružení Práh, největšího poskytovatele sociálních služeb pro lidi s duševním onemocněním, budou podílet pracovníci Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Bude mít dvě desítky pracovníků. „V pilotním projektu se ověří funkčnost společného týmu složeného z psychiatra, psychiatrických sester, sociálních pracovníků a peer pracovníka, který bude poskytovat služby v přirozeném prostředí lidí s duševním onemocněním,“ uvedl Šlapal.

Podle něj budou duševně nemocní dostávat průběžnou podporu a budou mít zajištěnu sociální i lékařskou rehabilitaci po propuštění z lůžkového oddělení. Cílem je zvýšit bezpečí všech aktérů systému včetně pacientů a finanční úspora z předpokládaného poklesu počtu hospitalizací, které jsou nákladné.

Veškrnová uvedla, že v ČR je připraveno pět pilotních projektů center duševního zdraví, která mají spustit činnost. Spolupráce zdravotníků a sociálních pracovníků má přinést pomoc duševně nemocným v terénu až v 60 procentech případů. Pilotní projekty jsou na dva roky financované z EU.

Průzkum ukázal, že mezi 1,2 milionu obyvatel Jihomoravského kraje bylo v roce 2013 přes 18.000 pacientů s duševním onemocněním. Téměř 7000 z nich vyžadovalo komplexní péči.

26.2.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv