Radnice v Opočně na Rychnovsku chce do dvou let vybudovat v areálu bývalé nemocnice centrum ambulantní pediatrie pro město a okolí. Chce tam soustředit ordinace dětských, ale i praktických lékařů. Celkové náklady odhaduje na více než 20 milionů korun, bude usilovat o získání dotací. ČTK to dnes řekla tajemnice městského úřadu Renáta Černá. Bývalý areál nemocnice patří zčásti městu.

„Letos vznikne první nová ordinace praktického lékaře, a to v dolní části areálu nákladem 3,5 milionu korun bez DPH,“ řekla Černá.

Tři dětské ordinace jsou v plánu v objektu bývalého bufetu v areálu nemocnice. Tuto investici radnice odhaduje na 17 milionů korun. „Co se týče ordinace pediatrů, tak v září chceme mít projektovou dokumentaci, letos získat stavební povolení, a pokud se podaří sehnat peníze, tak v roce 2025 začít stavět,“ řekla Černá.

Ve třítisícovém městě podle ní není zatím problém s nedostatkem pediatrů a praktických lékařů, ale s nedostatkem prostor pro jejich lékařskou praxi. Lékaři často v Opočně působí v soukromých objektech svých starších kolegů lékařů nebo jiných vlastníků, ve kterých nemají jistou budoucnost.

„Například jeden praktický lékař je v areálu nedávno uzavřené střední školy, která je v majetku kraje. Nevíme, jaké má kraj s areálem školy záměr, proto je působení tohoto lékaře nejisté. Máme také pediatričku, která působí v soukromém objektu bývalé paní doktorky, která dosáhla důchodového věku, zatím ji tam nechává ordinovat,“ řekla Černá.

Vybudování centra ambulantní pediatrie v areálu bývalé nemocnice by mělo zajistit kapacitu i pro lékaře dětských pacientů z okolních obcí.

„Máme i další prostory, pokud bude zájem, jsme připraveni hledat cestu, jak je upravit tak, aby vyhovovaly požadavkům ambulantních lékařů,“ dodala Černá.

Radnice se snaží areál bývalé nemocnice oživit. Už nyní tam funguje chirurgická ambulance či rentgen, ordinaci tam má ortoped. V prostorech pronajatých od města působí i pracoviště klinické biochemie a diagnostiky náchodské krajské nemocnice. Je tam krajská léčebna dlouhodobě nemocných. Další prostory jsou využívány jako provozovny drobných služeb, například fotoateliér, šatník pro pěstounské rodiny či technické služby města.

Areál bývalé opočenské nemocnice je v centru města. Původně patřila kraji, který ji pro ztrátovost v roce 2010 uzavřel. Zrušení zařízení vyvolalo nesouhlas mezi obyvateli Opočna a přilehlých obcí. Nejbližší nemocnice je v Rychnově nad Kněžnou a Náchodě. V roce 2013 kraj nemocnici daroval městu, které pro ni hledalo využití. V roce 2019 se bývalá chirurgie a porodnice vrátily do majetku kraje, jejich přestavbou v letech 2020 až 2022 vznikl za více než 100 milionů korun domov pro seniory a alzheimercentrum, investorem byl kraj. Zařízení s kapacitou 47 lůžek provozuje město Opočno a Dobruška prostřednictvím společně založené společnosti Domov F. A. Skuherského.

(ČTK)

5.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv