Po celé Evropě se s narůstajícími počty osob infikovaných novým typem koronaviru zpřísňují bezpečnostní opatření; dopady pandemie kromě obyvatel pociťuje také hospodářství. Nově karanténu na zhruba 70.000 lidí v obcích na severovýchodě Španělska uvalila tamní vláda, Rakousko izolovalo alpské údolí na západě země a od pondělí uzavře většinu obchodů. Školní výuku přerušilo Estonsko, Lucembursko či část Německa. Počet nakažených stoupá v Íránu, naopak v Číně a v Jižní Koreji se nově infikovalo méně lidí, než v předchozích dnech. V Česku, které uzavírá hranice, je nyní 120 potvrzených případů onemocnění, nově se nákaza prokázala u čtyř lidí.

Koronavirus/ilustrační foto

Celosvětově se novým typem koronaviru k dnešnímu ránu podle agentury AFP nakazilo přes 135.000 osob. Onemocnění COVID-19, které virus způsobuje, dosud podlehlo na 5000 lidí, z toho více než 3000 v Číně.

Přes 1200 nových případů nákazy dnes ohlásily španělské úřady, nejhůře je zasaženo okolí Madridu a severní regiony Baskicko a La Rioja. V zemi je nyní přes 4200 nakažených. Regionální katalánská vláda ve snaze zamezit šíření infekce uzavřela nedaleko Barcelony čtyři obce, kterým nařídila nejméně 14denní karanténu. Španělská vláda kvůli rychle se zhoršující situaci v sobotu vyhlásí 15denní stav nouze pro celou zemi.

Rakousko po víkendu chystá uzavírku obchodů s výjimkou potravin, drogerií a lékáren. Omezen bude také provoz barů, kaváren a restaurací, otevřeny budou jen do 15:00. Úřady zároveň nařídily dvoutýdenní karanténu pro alpské údolí Paznauntal v Tyrolsku. Zahraniční turisté mají z oblasti urychleně odjet a po návratu domů strávit dva týdny v karanténě. Od příští středy se rovněž uzavřou školy a školky. V zemi je 432 případů nákazy.

Výuku přeruší i největší německá spolková země Bavorsko, a také Dolní Sasko na severu a Sársko na západě státu. Do čtvrtka bylo v Německu podle různých zdrojů evidováno až 2400 nakažených. Německá vláda se ve snaze minimalizovat dopady šíření viru rozhodla ekonomiku země podpořit částkou až půl bilionu eur (zhruba 13 bilionů Kč).

Česká vláda dnes rozšířila povinnou karanténu pro české občany vracející se z 15 takzvaně rizikových zemí. Kabinet premiéra Andreje Babiše také zakázal provoz tržnic či přítomnost veřejnosti na venkovních i vnitřních sportovištích s účastí více než 30 lidí. V karanténě je nyní 3800 osob.

S některými přísnými opatřeními členských států Evropské unie nesouhlasí Evropská komise. Úplné uzavření hranic má podle Bruselu silný společenský a hospodářský dopad na každodenní život i na přeshraniční obchod. Přednost by státy EU měly dát zdravotním kontrolám na hranicích, komise je chce přesvědčit, aby volily „přiměřená opatření“.

Počet případů koronaviru kromě Evropy prudce stoupá v Íránu. Tamní úřady dosud evidují více než 11.000 výskytů nákazy, počet nových pacientů se oproti čtvrtku zvýšil o více než 1000. Nemoci v zemi dosud podlehlo 514 lidí, což je nejvíc ze všech blízkovýchodních států.

Nákaza se postupně objevuje i v dosud relativně nezasažené Africe. První případy dnes oznámily Ghana, Gabon, Keňa, Súdán, Etiopie a Guinea.

Situace se podle dostupných čísel naopak lepší v Jižní Koreji, kde úřady poprvé od začátku šíření koronaviru na začátku ledna zaznamenaly více uzdravených než nově nakažených. Počet infikovaných vzrostl o 110, celkem Soul eviduje 7979 případů. Optimismus vzbuzuje i Čína, která nově ohlásila 14 případů nákazy. Hongkongský list South China Morning Post dnes s odkazem na vládní údaje informoval, že první známý případ nákazy novým koronavirem se nejspíše objevil v čínské provincii Chu-pej již 17. listopadu.

Po celém světě se kvůli ochranným opatřením, jež mají zastavit šíření koronaviru, zhoršují ekonomické vyhlídky. Americké akcie dnes prudce klesly a propad indexů Dow Jones a S&P 500 byl nejvyšší od roku 1987. Významný propad dnes zaznamenaly také evropské akcie, burzy v Paříži, Miláně a Madridu zaznamenaly nejvyšší propad od svého založení. Burza v Londýně klesla nejvíce od října 1987, ta frankfurtská od roku 1989. Významně kvůli zákazu cestování z Evropy do USA klesly hlavně akcie aerolinek.

13.3.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv