V pondělí začne v lékárnách pátý ročník Antibiotického týdne. Tentokrát se do osvětové akce, kterou pořádá Česká lékárnická komora, zapojí zhruba 500 lékáren po celé republice. Lidé získají informace o správném užívání antibiotik a mohou také vyplnit anonymní dotazník zjišťující jejich chování, sdělil ČTK mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs.

Konzultace v lékárně/ilustrační foto

V lékárnách budou k dispozici dva typy dotazníků, pro pacienty starší patnácti let a pro rodiče dětí. Je možné je vyplnit i na internetu. Výsledky budou sloužit ke srovnání názorů českých pacientů s obdobnými průzkumy v ostatních zemích Evropské unie.

Cílem kampaně, která je doprovodnou akcí k Evropskému antibiotickému dni připadajícímu na 18. listopadu, je lepší a bezpečnější užívání antibiotik. Lidé budou znovu upozorněni, že na virové infekce jako nachlazení nebo chřipka tyto léky nezabírají.

Je třeba je užívat jen na lékařský předpis, nikoliv svévolně. Zásadní jsou pravidelné intervaly a dobírání léků i po odeznění akutních příznaků. Nesprávné užívání může způsobit rezistenci bakterií. „Za posledních pět let se účinnost antibiotik v důsledku rostoucí odolnosti bakterií vůči antibiotické léčbě významně snížila. Antibiotická rezistence má za následek snížení nebo ztrátu účinnosti antibiotika,“ upozornila v tiskové zprávě Česká lékárnická komora.

Vedle poradenství se mohou lidé v lékárnách seznámit s jednoduchým domácím testem, díky němuž je možné ještě před návštěvou ordinace orientačně zjistit, zda je infekce způsobena bakteriemi nebo viry.

Konkrétní lékárny, které jsou do akce zapojeny, je možné vyhledat v databázi na stránkách České lékárnické komory.

17.11.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv