Centrum ve Fakultní nemocnici Motol provedlo k dnešku 306 transplantací plic, první v roce 1997. Nejmladšímu pacientovi bylo 13 let, nejstarší kolem sedmdesátky. Kvůli nedostatku dárců se počty dlouho držely na 20 ročně, s vývojem medicíny stouply na 30. Letos po zavedení úhrady od pojišťoven pro dárcovské nemocnice dárců výrazně přibylo. Nové plíce by tak mohlo dostat 50 lidí. Motol se tím zařadí mezi sedm předních světových center, řekl dnes novinářům přednosta 3. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty UK Robert Lischke.
Nové plíce dostávají lidé, kteří mají před sebou 12 až 18 měsíců života a jsou závislí na kyslíku. V průměru čekají na nový orgán půl roku. Při operaci jsou napojeni na mimotělní oběh, samotná operace trvá šest až osm hodin, včetně odběru je to 12 hodin. Následuje intenzivní péče na ARO a dva až tři týdny v nemocnici. Pacienti musejí celý život brát léky na potlačení imunity, aby tělo nový orgán neodmítlo.
„Měsíc po transplantaci, což je ukazatel kvality operace a intenzivní péče, přežije 95 procent pacientů, jednoroční přežití je 85 až 88 procent, pětileté přežití kolem 60 procent,“ uvedl Lischke s tím, že výsledky jsou srovnatelné s předními světovými centry. Po operaci mohou lidé žít běžným životem. Před operací potřebovali kyslíkový přístroj, po operaci pracují, studují a sportují jako jiní zdraví lidé.
Ročně se na celém světě dělá 4000 transplantací plic, první úspěšný zákrok na světě byl v roce 1983, šlo o jednostrannou transplantaci plic. O tři roky později byla úspěšně provedena první oboustranná transplantace.
Transplantace je v současnosti běžnou léčebnou metodou, nejde jen o experiment, pomáhá pacientům například s cystickou fibrózou či plicní hypertenzí, u nichž byly už vyčerpány všechny možnosti léčby.
V Česku má první stovku transplantací plic na kontě emeritní přednosta třetí chirurgické kliniky Pavel Pafko, který program v Motole zavedl. Prvním pacientem byl muž, po transplantaci žil šest let, zemřel na infekci. Bez transplantace by do roka zemřel.
Pro transplantaci je potřeba shoda v krevní skupině dárce a příjemce a podobná velikost plic. Transplantace stojí kolem půl milionu korun, spolu s potřebnou léčbou a další péčí vyjde první rok na dva miliony, hradí je zdravotní pojišťovny.
7.6.2016zdroj: ČTK