V nemocnici v Děčíně se dnes otevřel nový urgentní příjem. V pavilonu jsou pohromadě ambulance, operační sály, recepce s nepřetržitým provozem. První pacienty přijme na začátku května. Původní náklady se odhadovaly na 880 milionů, stavba nakonec stála více než 950 milionů korun. Krajská zdravotní (KZ), která v Ústeckém kraji sdružuje sedm nemocnic, k urgentnímu příjmu přistavuje pavilon péče o matku a dítě za 478 milionů korun.

Součástí urgentního příjmu je ambulantní a lůžková část. „Urgentní příjem … zásadním způsobem ovlivní trajektorii pacienta v naší nemocnici. Jeho základní filozofií je zajištění dostupnosti akutní zdravotní péče na jednom místě, a to bez ohledu na závažnost pacientova stavu, heslem je, že lékař přichází za pacientem,“ řekla dnes novinářům primářka urgentního příjmu Eva Smržová.

Z jedné strany bude přivážet pacienty záchranná služba, z opačné budou přicházet pacienti sami. Podle ředitele děčínské nemocnice Michala Hanauera mají na sebe jednotlivá pracoviště logickou návaznost. „Je to atraktivní novinka i pro personál, který stále ještě nabíráme,“ uvedl.

Na stavbu, která začala v říjnu 2021, získala Krajská zdravotní 150 milionů korun z evropských prostředků, 800 milionů korun zaplatil Ústecký kraj. Zvýšení částky vysvětlili zástupci KZ tím, že se stavělo v době, kdy výrazně vzrostla cena stavebního materiálu a práce navíc byly nutné kvůli sanaci terénu a drobným změnám v projektu.

Celý koncept urgentního příjmu vychází podle ředitelky KZ Taťány Soharové z praktických zkušeností lékařů a maximálně usnadňuje příjem pacientů. Ve čtvrtek začne sterilizace operačních sálů, do kterých se postupně nastěhuje personál. Od konce března v něm první služby nabídne radiodiagnostické oddělení, po Velikonocích zahájí v novém pavilonu provoz anesteziologicko-resuscitační oddělení a jednotka intenzivní péče. Operovat se v budově začne druhý týden v dubnu a první pacienty přivítá nakonec samotný urgentní příjem na začátku května.

20.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv