Platy a mzdy v nemocnicích se v prvním pololetí letošního roku meziročně zvýšily průměrně o šest procent. Lékaři si ve srovnání s loňskem polepšili o devět procent. Dnes o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví, které si pro tyto účely nechalo zpracovat mimořádný sběr dat Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Lékařské odbory ale opakovaně připomínají, že je v příjmech lékařů zahrnuto velké množství přesčasových hodin.

Zdraví a peníze/ilustrační fotoInformaci zveřejnilo v den schůzky lékařských odborů s ministrem Svatoplukem Němečkem a premiérem Bohuslavem Sobotkou, na níž budou zástupci zaměstnanců požadovat desetiprocentní zvýšení platů od ledna 2016.
Od letošního ledna byly pracovníkům ve zdravotnictví navýšeny platové tarify o pět procent. Ministerstvo ze statistických údajů zjistilo, že se to projevilo nejen v nemocnicích řízených státem, ale i v krajských a dalších nemocnicích. „Informace o aktuální situaci odměňování pracovníků ve zdravotnictví mě příjemně překvapily. Ukazují, že si nemocnice svých zaměstnanců opravdu váží a zdroje z úhradové vyhlášky skutečně použily na růst jejich platů a mezd,“ uvedl v tiskové zprávě Němeček.
Navýšení platů i mezd se dotklo lékařů, sester i dalšího zdravotnického personálu. Celkový průměr se zvýšil ze 28.734 korun v prvním pololetí 2014 na 30.557 za prvních šest měsíců letošního roku. U lékařů a zubních lékařů se zvedl z 57.772 na 63.028 korun. Všeobecné sestry a porodní asistentky si polepšily o šest procent, z 26.527 na 28.073 korun.
Ministr odborářům na srpnovém jednání přislíbil, že od ledna se platy lékařů a zdravotníků znovu zvýší o pět procent. Odbory ale stále trvají na desetiprocentním navýšení. Pětiprocentní nárůst podle nich neřeší kritickou personální situaci ve zdravotnictví a nestačí ani v kontextu zvyšování platů ostatních profesí.

17.9.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv