Léčba rekonvalescentní plazmou od pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19, začne v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze příští týden. Léčba bude určena pro pacienty s těžkým průběhem nemoci. K dnešnímu dni zde bylo provedeno sedm odběrů. V dárcovské databázi má ÚVN téměř stovku vhodných dárců, kteří jsou ochotni pomoci v léčbě dobrovolným darováním své plazmy.

„Jsme ve finále přípravné fáze využití rekonvalescentní plazmy k léčbě onemocnění covid-19,“ uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke. „U nás vyrobenou rekonvalescentní plazmu bude možné nasadit k léčbě v průběhu příštího týdne, a to nejen v ÚVN, ale v případě potřeby ji poskytneme i dalším s námi spolupracujícím nemocnicím, tedy například Nemocnici Na Homolce či Nemocnici na Bulovce,“ doplnila mluvčí.

Dárců, kteří jsou prokazatelně vyléčení z nákazy novým koronavirem a jsou ochotní pomoci v léčbě dobrovolným darováním své plazmy, je nyní podle Zinke téměř 100. K dnešnímu dni se uskutečnilo sedm odběrů a příští týden budou další. Darování plazmy je dobrovolné. Mimopražským dárcům plánuje nemocnice uhradit náklady na dopravu, pokud přijedou zdaleka, dodala mluvčí.

Potenciální dárce oslovuje nemocnice prostřednictvím sociálních sítí i telefonicky. Co se týče telefonního kontaktu, kontaktuje nemocnice osoby, které byly testované v odběrovém centru ÚVN a měly pozitivní výsledky, pacienty, kteří byli v ÚVN hospitalizováni s onemocněním covid-19, nebo ty, kteří byli v ambulantní péči tamní infekční kliniky.

V období od 12. března do 15. dubna v ÚVN diagnostikovali a léčili 74 osob s onemocněním covid-19, a to buď ambulantně nebo v domácím léčení. Hospitalizovaných s covid-19 pozitivních osob bylo celkem 43, a to 20 žen a 23 mužů s věkovým průměrem 56 let. Lehký průběh nemoci, tj. žádná či lehká pneumonie, mělo deset pacientů, středně těžký průběh, tedy onemocnění s dušností, se vyskytl u 15 pacientů, těžký průběh vyžadující oxygenoterapii mělo 15 pacientů a kritický průběh s nutností umělé plicní ventilace měli tři nemocní. Dvě pacientky zemřely, přičemž základní příčina byla vysoký věk a současné komorbidity. Dnes to uvedla nemocnice na svých webových stránkách. Podle Zinke byla třetina hospitalizovaných pacientů kuřáky nebo bývalými kuřáky. S těžším průběhem onemocnění se pojil vyšší index tělesné hmotnosti a vyšší věk pacientů.

Léčba plazmou se využívá například v Thomayerově nemocnici v Praze. Ve středu 22. dubna byla plazma podána dvěma pacientům s těžkým průběhem onemocnění.

Metodu použili již dříve lékaři v severoitalské Pavii. Krevní plazmu uzdravených plánovaly zkoušet také americké nemocnice. Metodu vyzkoušeli i lékaři v Číně.

24.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv