Nemocnice Agel Valašské Meziříčí na Vsetínsku začala využívat při rehabilitaci pacientů virtuální realitu. Zatím se jako součást fyzioterapie používá u pacientů v ambulantní části, v budoucnu se plánuje i u lůžkových pacientů, sdělila dnes nemocnice v tiskové zprávě.

„Virtuální realita už dávno neslouží jen pro zábavu při hraní počítačových her, mění také zásadně způsob, jakým je možné zlepšit zdraví lidí, kteří doposud byli odkázáni na klasické rehabilitační procedury. 

Virtuální realitou se stimulují neurony, které se u zdravých lidí aktivují automaticky. „Jedná se o pohybovou terapii se zvládáním úkolů ve virtuální realitě za pomocí speciálních brýlí zobrazujících dráhy pohybu především horních končetin pacienta, které současně reagují a zobrazují měnící se prostor okolo pacienta při pohybu celým tělem,“ uvedl vedoucí fyzioterapeut rehabilitační ambulance nemocnice Rostislav Skýpala.

Jde o doplňkovou metodu, která může urychlit rehabilitaci. „V nabídce aplikací, kterou můžeme u pacientů využít, jsou činnosti jako věšení prádla, ukládání hrnečků nebo štípání dřeva. Provedení je ve zcela minimálních zátěžích ve srovnání s reálnou sebeobsluhou. Spíše můžeme hovořit o stínové průpravě k sebeobsluze,“ uvedl Skýpala.

Léčba virtuální realitou v rehabilitační ambulanci je individuální. „Aktuálně je indikovaná v rámci individuální fyzioterapie především u poúrazových stavů horních končetin,“ dodal fyzioterapeut.

18.4.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv