Místo slibovaných projektů za miliardy korun, jako bylo traumacentrum nebo onkologické centrum, potřebuje Fakultní nemocnice Královské Vinohrady podle ministra Vlastimila Válka spíš dobudovat urgentní příjem. Ministr to včera řekl u příležitosti 120 let nemocnice.
„Vinohrady jsou špičková nemocnice, ale úplně ji nevnímám jako lékař, který se onkologií 35 let zabývá, jako baštu onkologie v republice,“ řekl Válek. S projektem Národního onkologického institutu přišel loni v červnu premiér Andrej Babiš. Vzniknout měla nová budova za sedm miliard korun, projekt ale neměl podporu odborné společnosti a problematické by bylo pro něj získat i dostatek personálu.
„Budovat v Praze obrovské onkologické centrum v nemocnici, která je špičková v oblasti traumatologie, ortopedie nebo kardiologie, nedává smysl, a přitom se vykašlat na Karlovarský kraj, kde žádné onko centrum není, tak to mi přijde vůči pacientům jako hyenismus,“ dodal.
Ještě před onkologickým centrem měla na Vinohradech vyrůst nová budova s tisícem lůžek pro traumacentrum, tedy stávající oddělení, které se stará o nejvážnější pacienty například po úrazech. Plánovalo se nejméně od roku 2009, cena projektu postupně vyšplhala na sedm miliard.
Podle Válka šlo jen o politické sliby, projekty byly nerealizovatelné. „Není kde ho postavit, není jak ho postavit a není ani za co ho postavit,“ řekl. Nemocnice podle něj potřebuje dobudovat realistický urgentní příjem. Ministerstvo chce takový záměr podpořit. Řádově stojí podobné projekty stovky milionů korun. Peníze na budování traumacenter jsou podle Válka i v evropských dotačních programech.
Do budoucna chce Válek o financování místního zdravotnictví jednat i s Prahou. Tématem, o kterých jednali s magistrátem jeho předchůdci, jsou například také pozemková vyrovnání, ať už právě na Vinohradech nebo ve Fakultní nemocnici Bulovka. Podle Válka ale žádné rozjednané dohody na ministerstvu po nich nezůstaly.
„Klíčové je, že nemocnice se musí postupně budovat, aby péče o pacienty byla pořád lepší a lepší. Na tom se musí podílet město, kraj a ministerstvo,“ dodal.
To, aby byly plány nemocničních managementů na investice realistické, má podle Válka zajistit komise, v níž zasedají ekonomičtí náměstci nemocnic, nejen přímo řízených ministerstvem, ale také krajských, městských či soukromých. Ti pravidelně dostávají informace o tom, jaké částky budou dostupné, zejména z evropských fondů. „Na základě toho mohou naplánovat realistické projekty a dlouhodobý rozvoj,“ dodal.
12.5.2022zdroj: ČTK