Vánoce spojené s nabídkou cukroví a dobrého jídla mohou ve zdraví zvládnout i diabetici. Stačí, když budou dodržovat svůj obvyklý jídelní režim. Cukroví si mohou dopřát výjimečně a jen pár kousků. Zásadní je, aby si sestavili jídelní plán a dodržovali ho, radí odborníci na webových stránkách Deník diabetika.

Vánoční atmosféra/ilustrační foto

V Česku žije kolem milionu diabetiků, léčí se 860.000. Zbytek o své nemoci ještě neví. Prvním projevem vysoké hladiny cukru v krvi, a tedy poškození cév, může být až infarkt či mrtvice.

Diabetici, u nichž se léčbou daří hladinu cukru držet v normě, musejí i o svátcích být v jídle disciplinovaní. Předem by si měli vytvořit stravovací plán. Pomůže jim v tom, aby bez rozmyslu nesnědli vše, co se objeví na stole. V plánu by mělo být zapsané i maximální množství alkoholu, jež diabetik hodlá vypít. Při stanovení jeho množství musí počítat s tím, že alkoholické nápoje mívají vysokou energetickou hodnotu.

Stravovací plán by si diabetik měl tvořit v době, kdy je sytý, hlad může negativně ovlivnit úsudek, upozorňují lékaři. O plánu by měla vědět rodina, aby diabetika v jeho dodržování podpořila.

Lékaři varují diabetiky před hladověním o Vánocích, právě tehdy je paradoxně riziko hladovění velké. Chystá se náročnější menu, jehož příprava se může protáhnout. Doba jídla se odsouvá i kvůli čekání, až se sejde celá rodina. Vyhladovění vede k následnému přejedení, přičemž oba extrémy diabetika ohrožují. Měl by si vyžádat na dobu čekání syrovou zeleninu či pár kousků masa.

Před přejídáním chrání podle lékařů také zavodnění. Kdo před jídlem vypije sklenici vody, sní toho pak méně. Tekutina zčásti zaplní žaludek a také zajistí bobtnání snědeného pokrmu. Jíst se má pomalu. Rychlí jedlíci si u společného stolu nakládají další talíř, když vidí, že ostatní ještě nedojedli. Porce by měly být menší, velký podíl by měla tvořit zelenina.

Diabetici, kteří prožívají s cukrovkou první Vánoce, by měli počítat s tím, že nemohou sníst tolik co dřív. Hrozí velký výkyv v hladinách cukru.

Důležité podle lékařů je jíst o svátcích pravidelně, jak je člověk zvyklý po celý rok. Pokud se zrovna nepodává společné jídlo, nemělo by na stole nic být. Dá se tak vyhnout přejídání mezi jídelními chody.

Diabetici by také neměli zapomenout na pohyb. Ten mimo jiné pomáhá zahnat chuť na mlsání. I o svátcích si diabetici musejí glukometrem měřit hladinu cukru, a to co nejčastěji – podle výsledků by měli upravit léčbu.

12.12.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv