Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně školí spánkové techniky, zájem o kurz roste. Spánkového technika musí mít každé pracoviště, které se zabývá diagnostikou a léčbou poruch spánku. Aktuálně získalo certifikáty dalších deset zájemců, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny Dana Lipovská.

Spánek/ilustrační foto

„Spánkoví technici musí v současné době v rámci své práce kromě základních znalostí zvládat také techniku registrace polygrafie a polysomnografie, musí být schopni interpretovat záznamy z těchto vyšetření, provádět měření denní spavosti, nastavovat léčbu pomocí různých druhů pozitivní přetlakové ventilace a mnoho dalšího,“ řekl vedoucí kardiovaskulárního výzkumného spánkového centra nemocnice Ondřej Ludka.

Polygrafické vyšetření zjišťuje, zda pacient netrpí syndromem spánkové apnoe, tedy zástavy dechu ve spánku. Polysomnografie je simultánní záznam několika funkcí organismu, prováděný ve spánku. Umožňuje rozlišit jednotlivé fáze spánku. Používá se při poruchách spánku nebo při podezření na epilepsii.

Velkou část kurzu se účastníci, kteří už musejí mít nějaké zdravotnické vzdělání, seznamují s praxí. „Jeden den procházejí teorií z oblasti neurologie, kardiologie a plicního lékařství, v dalších dnech se od našich certifikovaných spánkových techniků učí praktické dovednosti. Kurz je zakončen ústní zkouškou a vydáním certifikátu,“ řekla vrchní sestra Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny Libuše Martináková.

Podle Ludky se zájem o kurz zvětšuje. „Lékaři ve spánkových centrech jednotlivých nemocnic jsou zahlceni pacienty. Certifikovaní spánkoví technici lékařům výrazně pomáhají, a proto už nestačí kurzy jednou ročně. Další pořádáme již příští rok v únoru,“ uvedl.

23.9.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv