Ve švédském hlavním městě Stockholmu bude dnes před polednem oznámeno jméno letošního držitele Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství. Prestižní ocenění dotované finanční částkou devíti milionů švédských korun (22,4 milionů korun českých) může získat až trojice vědců spjatých s jedním objevem.
Nobelova cena/ilustrační foto

Švédská lékařská univerzita Karolinský institut má laureáta nebo laureáty Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství oznámit nejdříve v 11:30 SELČ.

Společnost Clarivate Analytics, která předpovídá laureáty Nobelovy ceny na základě významného dopadu citací na výzkum, má tři favority: japonského experta na bioinformatiku Minorua Kanehisu, jenž vytvořil Kjótskou encyklopedii genů a genomů (KEGG), amerického neurologa Solomona Snydera, který identifikoval receptory látek nazývaných neurotransmitery, a italského molekulárního biologa Napoleoneho Ferraru, objevitele vaskulárního endoteliálního růstového faktoru.

Od roku 1901 bylo uděleno dohromady 108 Nobelových cen za fyziologii a lékařství. Ve 39 případech se z ocenění radoval jediný vědec. Většinou se však o cenu musely podělit dvojice (32krát) nebo trojice (37krát) vědců.

Loni cenu obdržela trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young, a to za výzkum v oblasti chronobiologie, která se zabývá biologickými rytmy živých organismů.

1.10.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv