Dnes půl hodiny před polednem bude ve Stockholmu vyhlášen laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství. Začne tak týden udělování těchto zřejmě nejprestižnějších cen na světě. Laureáta ceny v oboru fyziologie a lékařství vybírá stockholmský Karolinský institut a kromě prestižní medaile a diplomu získá i osm milionů švédských korun (více než 24 milionů Kč).

Spekulace o možných laureátech Nobelových cen běží stejně jako v předchozích letech na plné obrátky a nejdramatičtější diskuse se vedou zejména o favoritech na poli literatury a zásluh o světový mír. Právě v těchto oblastech přitom bývá vůbec nejobtížnější vítěze předpovědět a v minulých letech se se svými tipy nestrefili ani odborníci, ani sázkaři.

Výbor vždy oceňuje maximálně tři vědce v každém oboru. Cenu za fyziologii a lékařství obdrželo dosud celkem 204 vědců a lékařů, z toho deset žen. První ženskou nositelkou se v roce 1947 stala pražská rodačka Gerty Coriová, která ocenění dostala spolu se svým manželem.

Nejmladším držitelem byl dosud dvaatřicetiletý Kanaďan Frederick Grant Banting, který v roce 1923 obdržel cenu za objev inzulínu. Nejstarším naopak sedmaosmdesátiletý Američan Peyton Rous za výsledky ve výzkumu rakoviny.

Nobelovy ceny budou laureátům slavnostně předány 10. prosince, v den výročí Nobelova úmrtí. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

6.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv