Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), který sídlí v Klecanech u Prahy, přijmou do studie ještě 300 dobrovolníků s duševní nemocí bipolární poruchou. Otestují speciální náramky propojené s mobilní aplikací. Cílem studie je prevence zhoršení stavu pacientů. Dnes o tom informoval mluvčí ústavu Jan Červenka. Do studie by se mělo celkem zapojit kolem tisícovky pacientů.

Duševní zdraví /ilustrační obrázek

Bipolární afektivní porucha se projevuje střídáním fází mánie, deprese a stabilního období. Ve světě jí trpí až 60 milionů lidí, v tuzemsku přes 100.000 pacientů.

„Nejnovější poznatky ukazují, že na projevy onemocnění a znovu vzplanutí manických nebo depresivních epizod mají vliv procesy, které se v těle člověka opakují jednou za 24 hodin, takzvané cirkadiánní rytmy, které můžeme navenek pozorovat jako střídání fáze bdění a spánku,“ uvedl lékař a vedoucí studie z Národního ústavu duševního zdraví Filip Španiel.

Právě sledováním těchto rytmů a zjištěním odchylek, které pacienti zpravidla sami nezaznamenají, by podle něj bylo možné v budoucnu včas předpovědět blížící se zhoršení stavu, které může u některých pacientů skončit i hospitalizací na psychiatrii až na několik měsíců.

Speciální náramek vyvinutý společností Mindpax monitoruje denní i spánkovou aktivitu pacienta a data odesílá do speciální aplikace. Z dat se snaží vědci vyvinout spolehlivý algoritmus, který na základě zaznamenaných odchylek včas upozorní na nebezpečí blížícího se propuknutí projevů onemocnění.

Do studie, která trvá 18 měsíců, se může zapojit každý plnoletý pacient s diagnózou bipolární poruchy, v jejím průběhu je třeba pouze nepřetržité nošení náramku se senzorem, který bude monitorovat denní i spánkovou aktivitu. Informace najdou pacienti na webové stránce www.bipo.nudz.cz.

1.2.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv