Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje přibližně 100 kilogramů krůtí šunky kvůli obsahu zdravotně závadné bakterie listerie. Šunku od firmy LE&CO-Ing. Jiří Lenc, s.r.o s datem spotřeby do 31. března prodávaly obchodní řetězce Tesco a Globus. Lidé, kteří mají šunku doma, by ji neměli konzumovat. Mohou ji vrátit v místě nákupu. Informoval o tom mluvčí SVS Petr Vorlíček. Podle výrobce mohlo jít o porušení hygienických zásad některého zaměstnance. Následné testy ve firmě byly negativní.

Veterinární správa nařídila výrobci pozastavit výrobu této šunky a její uvádění na trh. Firma do prodeje dodala 97,8 kilogramu krůtí šunky s šarží 25260224. Nyní musí provést mimořádnou sanitaci technologického zařízení a předložit výsledek vyšetření další šarže výrobku. Až poté mu veterinární správa umožní pokračování ve výrobě.

“K takové kontaminaci hypoteticky mohlo dojít porušením hygienických pravidel některým z našich zaměstnanců při plátkování výrobku. Výsledky všech následných kontrolních vyšetření jsou negativní a další vzorky jsou průběžně zasílány k dalšímu vyšetření na ověření nápravných opatření,” uvedl ve vyjádření manažer divize firmy LE&CO Petr Korejs.

Bakterie Listeria monocytogenes mohou způsobovat onemocnění zvané listerióza. Pro zdravého člověka obvykle nízká dávka listerií problematická není, nebezpečí ale hrozí u lidí s oslabenou imunitou, dětí, těhotných žen a starších lidí. Bakterie likviduje dostatečná tepelná úprava potravin.

Identifikace výrobku:
Název:
Tesco: Krůtí šunka se sníženým obsahem soli 100 g
Globus: Krůtí prsní šunka se špetkou soli
Výrobce: LE&CO – Ing. Jiří Lenc, s.r.o. (CZ 21940398)
Šarže: 25260224
Datum spotřeby: 31. 3. 2024
Velikost vyrobené šarže: 97.8 kg

22.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv