Státní veterinární správa (SVS) odhalila v mražených kuřecích dílech a drobech od výrobce Rabbit Trhový Štěpánov salmonelu. Vyrobeno z nich bylo přes 1,5 tuny produktů, z nichž většina byla stažena z prodeje. K zákazníkům se dostaly dva výrobky, zhruba sto kilogramů kuřecí polévkové směsi a kuřecích srdcí. Lidé, kteří je mají doma, by je neměli jíst a můžou je vrátit v místě nákupu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Podle něj bylo z problematické šarže vyrobeno několik výrobků v celkovém množství přes 1500 kilogramů a více než 1400 kilogramů nejrůznějších produktů se podařilo včas stáhnout z prodeje. „Ke konečným spotřebitelům se mohla dostat jen kuřecí polévková směs prodávaná v obchodním řetězci Globus a kuřecí srdce v prodejně Rabbit Vysoké Mýto,“ uvedl mluvčí a doplnil, že lidem bylo prodáno 87 kilogramů uvedené směsi a devět kilogramů srdcí.

Salmonela se může do lidského těla dostat jak požitím kontaminované potraviny, tak z kontaminovaného prostředí, například z nádobí. Způsobuje onemocnění, které se většinou projevuje střevními problémy. Rizikové je pro starší, nemocné nebo malé děti. Bakterie lze zničit dostatečnou tepelnou úpravou potravin.

Firma Rabbit se do povědomí veřejnosti dostala nedávno v souvislosti s protesty části zemědělců v Praze, kde je 19. února zorganizoval její majitel a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek nebo předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek. Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství se od tohoto protestu tehdy ale distancovaly. Podobně tehdy reagoval i největší český on-line supermarket Rohlík.cz. Oznámil, že se distancuje od metod, které tyto protesty zastupují, a ze svého sortimentu stahuje produkty jejich organizátora, společnosti Rabbit CZ. Majitel skupiny Tomáš Čupr tehdy řekl, že lokální farmáře podporují, neférové chování ne.

Veterináři loni uložili pokuty za 25,8 milionu korun, meziročně o 1,4 milionu korun méně. Kontrol životní pohody hospodářských a zájmových zvířat se loni uskutečnilo 7000, o 3,5 procenta více než v roce 2022. Počet jejich kontrol potravin živočišného původu meziročně vzrostl o 500 na přibližně 40.700. Minimálně jedno pochybení bylo zjištěno ve třech procentech kontrol. Nejčastěji se týkala pochybení ve výrobní a hygienické praxi.

Identifikace výrobků:

Produkt č. 1 – GLOBUS
Název: kuřecí polévková směs Z PE 1, á 1 kg
Země původu: ČR, RABBIT Trhový Štěpánov a.s.
Prodané množství: 87 kg
Datum minimální trvanlivosti: 8.2.2025
Šarže: 2454033

Produkt č. 2 – RABBIT Vysoké Mýto
Název: kuřecí srdce 500 g Z
Země původu: ČR, RABBIT Trhový Štěpánov a.s.
Prodané množství: 9 kg
Datum minimální trvanlivosti: 9.8.2025
Šarže: 2454033

Petr Vorlíček tiskový mluvčí SVS

(ČTK)

13.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv