Státní veterinární správa (SVS) v uplynulém týdnu odhalila na několika místech v Praze zhruba dvě tuny nevyhovujícího masa, masných výrobků či vajec a několik desítek kilogramů nevhodně přepravovaných ryb. Největší část nevyhovujících potravin objevili v dodávce při výjezdu z areálu tržnice Sapa, další v zázemí jedné restaurace v centru města. Ve všech případech rozhodli o likvidaci potravin a uhynulých ryb. Ve správním řízení může být prodejcům a přepravcům udělena pokuta až do výše 50 milionů korun, uvedla na webu SVS.

Dodávka, kterou veterináři spolu s celníky zastavili u výjezdu ze Sapy, převážela do Berlína téměř dvě tuny drůbežího masa, vnitřností, masných polotovarů nebo křepelčích vajec. Vůz neměl podle inspektorů chlazení a původ potravin byl nejasný. „Některé balené produkty byly označeny nedostatečně bez identifikační značky a jen vietnamsky. Část potravin byla již po datu použitelnosti,“ doplnili zástupci SVS.

Neoznačených a bez dokladů o původu bylo podle nich i více než 140 kilogramů hovězího, vepřového, drůbežího, zvěřiny, mletého masa a kostí, které inspektoři objevili v asijské restauraci u Václavského náměstí.

U vozu převážejícího ryby veterináři zjistili týrání zvířat. Auto podle nich převáželo v nevyhovujících podmínkách a s nedostatkem vody 230 kilogramů ryb, konkrétně kaprů, amurů, jeseterů. Několik jich bylo mrtvých, další jevily známky dušení.

(ČTK)

16.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv