Většina tuzemských nemocnic se potýká s nedostatkem lékařů. Nejvíce krajské, dále městské a obecní, naopak nejlépe jsou na tom státní zařízení. Ukázala to analýza ministerstva zdravotnictví, o které dnes informovala Česká televize.

Z jednotlivých odborností nejvíce chybí internisté, po nich specialisté pro intenzivní péči, chirurgové a gynekologové. Následují dětští lékaři, kterých se stále více nedostává i v praktickém lékařství, upozornila ČT. Při obsazování pohotovostí podle ní schází nemocnicím 1800 lékařů.

„Došli jsme k tomu, že víc než polovina nemocnic pociťuje nedostatek lékařů,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal. Předseda Lékařského odborového klubu – svazu českých lékařů Martin Engel dodal, že do situace se promítá také falšování přesčasů v nemocnicích. „Nedostatek lékařů je v řádu několika tisíc,“ podotkl.

Ministerstvo podle ČT upozorňuje, že dlouhodobý problém nemá rychlé řešení. Slibovaná reforma vzdělávání, která by měla zamezit odchodu lékařů do zahraničí, se dotkne nejdřív absolventů roku 2016. Stát si nárůst počtu lékařů v nemocnicích slibuje také od ledna 2015, kdy se zvýší jejich základní platy o pět procent.

Oddělení, kde lékaři chybějí nejvíce:
1. Interna
2. ARO/JIP
3. Chirurgie
4. Gynekologicko-porodnické
5. Radiologie
6. Dětské
7. Neurologie
8. Následná péče
9. Pneumologie
10. Urologie
Zdroj: Průzkum ministerstva zdravotnictví mezi nemocnicemi

3.11.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv