První týden v srpnu je každoročně připomínkou nejdokonalejší lidské výživy – mateřského mléka. Přestože by kojení mělo být člověku jako savci naprosto přirozené, mnoho novorozenců se k mateřskému mléku, které mimo jiné snižuje riziko vzniku civilizačních nemocí a infekcí, nedostane. Důvodem je často nedostatečná podpora maminek již v porodnicích, řada mýtů, které o kojení kolují, či marketingové praktiky výrobců umělé dětské výživy. Právě na ty nejvíce upozorňuje letošní Světový týden kojení.

Ačkoli by mělo být kojení zcela přirozené a své dítě plánuje takto krmit naprostá většina českých maminek, 20 % novorozenců je u nás kojeno jen velmi krátce nebo vůbec. A déle než rok dostává mateřské mléko pouze kolem pětiny českých batolat. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje, aby bylo dítě plně kojeno alespoň 6 měsíců a po zavedení příkrmů by mělo být mateřské mléko součástí jeho jídelníčku další dva roky i déle. Dlouhodobé kojení má totiž prokazatelně pozitivní vliv na zdraví dítěte – snižuje riziko vzniku alergií, diabetu, obezity a chrání před mnohými infekcemi. Pozitivní vliv má i na zdraví matky.

Mléčná banka

Často si lidé myslí, že jedna maminka odstříkané mléko jednoduše přiveze do banky a druhá si ho tam v nezměněné podobě koupí, tak to ale není a jde o poměrně složitý proces.

Dárkyně, tedy žena, která má přebytky svého mléka, je pravidelně – před zahájením dárcovství a dále v 6 měsíčních intervalech, sérologicky testována na HIV, hepatitidu B a a syfilis. Nesmí kouřit, pít alkohol, užívat drogy ani léky.

Tato dárkyně pak doma odstříkává přebytky mléka do sterilních lahví, mléko se pak v mléčné bance pasterizuje. Před a po pasterizací se odebírají vzorky na bakteriologickou nezávadnost mléka. Mléko se pak rychle zamrazí a po potvrzení mikrobiologické nezávadnosti je možné mléko dál distribuovat. V Česku funguje mléčná banka např. v Ústavu péče o matku a dítě v Praze nebo ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

„První vakcína“

Mateřské mléko je považováno za jakousi „první imunizaci“. Dítěti dává všechny živiny, které potřebuje pro zdravý růst a vývoj, a to ve složení přesně odpovídajícím jeho věku. Na rozdíl od umělé kojenecké výživy obsahuje navíc protilátky, jež miminko chrání před infekcemi, záněty středouší či průjmy, zlepšuje i vývoj rozumových funkcí, snižuje počet hospitalizací dítěte v prvním roce života a přirozeným způsobem posiluje vazbu mezi matkou a potomkem. Maminky, které mají s kojením jakýkoliv problém, by se proto měly obrátit na kvalifikované laktační poradkyně. Ty jim při osobní návštěvě doporučí vhodná opatření, jak potíže vyřešit. 

Podpora kojících maminek

Zdravotní pojišťovna ministrerstva vnitra ČR v kojení své klientky podporuje formou finančních příspěvků na laktační poradkyně i kojící pomůcky, jako jsou například kojící polštáře, kojící podprsenky nebo odsávačky mateřského mléka. Letos se tento program rozšířil o možnost nákupu mateřského mléka z mléčné banky, který mohou využít ženy, jimž se kojení z nějakého důvodu zcela nebo částečně nedaří, ale své dítě nechtějí dokrmovat umělým mlékem. Příspěvek z bonusového „Programu pro ženy v souvislosti s těhotenstvím a narozením dítěte“ od ZP MV ČR byl letos zvýšen na 2000 Kč.

1.8.2021

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv