Vítkovická nemocnice v Ostravě má na oddělení klinické biochemie a hematologie novou laboratorní automatizovanou linku pro zpracování vzorků. Díky ní se výrazně zkrátí čas zpracování a sníží se také riziko lidské chyby, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Vzorky/ilustrační foto

Oddělení klinické biochemie a hematologie zajišťuje širokou škálu biochemických a imunochemických vyšetření nejen pro nemocnici, ale i externí praktické lékaře a specialisty, ať už jde například o diabetology, endokrinology, nefrology, urology či gynekology.

„Vyšetření provádíme z krve, moči, mozkomíšního moku či stolice. Jedná se především o základní screening, jako je vyšetření glukózy, ukazatelů funkce ledvin, lipidů, enzymů, zánětlivých faktorů a dalších, doplněný o hormony, nádorové markery, vitaminy a další parametry,“ uvedla vedoucí oddělení Hana Valentová.

Linka ve Vítkovické nemocnici se skládá ze dvou biochemických a jednoho imunochemického analyzátoru, které jsou propojeny robotickým systémem. Podle Bakové je nemocnice jediným pracovištěm v zemi, které má tuto přístrojovou trojkombinaci.

Každý z biochemických analyzátorů, které jsou součástí nové robotické linky, je schopen provést až 1800 testů za hodinu. „Dosavadní analyzátory zvládaly provést zhruba o třetinu testů méně. Na rychlosti analytických vyšetření velmi často závisí lidský život, a proto je toto urychlení velkým přínosem nejen pro lékaře, kteří mají výsledky vyšetření k dispozici dříve, ale především pro samotné pacienty,“ řekla Valentová.

Linka navíc napomáhá snížit pravděpodobnost lidské chyby, protože každý vzorek je okamžitě opatřen čárovým kódem. Výsledky se lékařům posílají elektronickou formou.
Hodnota přístroje je zhruba osm milionů korun a nemocnice ho má v dlouhodobé výpůjčce od výrobce.

14.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv