Vláda podle očekávání odmítla poslaneckou novelu, která zpřísňuje podmínky pro umělé oplodnění při anonymním dárcovství zárodečných buněk. Novinářům to řekl mluvčí vlády Martin Ayrer. Normu posoudí zákonodárci. Skupina poslanců chce novelou zákona o specifických zdravotních službách zabránit tomu, aby mezi původci buněk byl příbuzenský vztah, což současná úprava připouští.

Oplodnění vajíčka/ilustrační foto

Předloha by také umožnila takto počatým dětem zjistit, kdo je jejich biologický rodič. Novela šesti poslanců z klubů TOP 09 a Starostů, ODS, Úsvitu, KDU-ČSL a ANO by také stanovila, že anonymní dárce by mohl poskytnout zárodečné buňky jen jednomu zařízení. Buňky by mohlo využít k vytvoření nejvýše osmi lidských embryí.

Vláda v návrhu stanoviska mimo jiné konstatovala, že riziko příbuzenských sňatků zapříčiněných asistovanou reprodukcí je zcela minimální. Nedosahuje také ani přirozeného rizika v populaci, kde se vysoké procento dětí narodí mimo manželství nebo není jistý jejich skutečný biologický otec. „Dárci pohlavních buněk jsou navíc pro nejčastější dědičná recesivní onemocnění testováni, a zjistí-li se u nich možné riziko, nejsou do programu darování přijati,“ upozornila vláda.

Podle novely by se údaje o biologickém rodiči zapisovaly do dodatku knihy narozených. K informacím by mělo přístup pouze dítě, ale jen v případě, že dosáhlo zletilosti, nebo jako nezletilé požádalo soud o souhlas s uzavřením manželství.

Také na to vláda poukázala s tím, že návrh zohledňuje pouze práva dítěte, a nikoli rodičů a dárců reprodukčních buněk na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života, ke kterému by navíc mnohdy docházelo až přibližně 18 let po darování těchto buněk.

Novelu bez ohledu na stanovisko vlády projednají poslanci na některé z příštích schůzí. Obdobnou normu předložila skupina poslanců už v minulém volebním období v polovině roku 2012. Kabinet se tehdy na stanovisku neshodl. Lékaři s prolomením anonymity dárců spermií a vajíček nesouhlasili. Obávali se toho, že dárce to odradí a české páry by musely jezdit na umělé oplodnění do ciziny. Sněmovna o normě tehdy nerozhodla.

7.1.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv