Stovka plicních ventilátorů, které byly vyrobeny v době covidové epidemie, by mohla pomáhat na Ukrajině. Vláda ve středu projedná, zda je stát jako nepotřebný dar vrátí výrobci. Vyplývá to z materiálu pro středeční jednání vlády. To potvrdila mluvčí organizace Post Bellum, která dovoz na Ukrajinu zprostředkuje, Alžběta Chrobáková.

O tyto ventilátory podle dokumentu, který připravilo ministerstvo zdravotnictví (MZd), nemají zdravotnická zařízení zájem. Firma přístroje s označením BTL – 606 vyrobila na základě volné licence společnosti Medtronic a 200 kusů jich v letech 2020 a 2021 darovala přímo regionálním nemocnicím, 100 kusů pak MZd.

„S ohledem na přímé dary společnosti BTL do zdravotnických zařízení nebyly ventilátory darované resortu zdravotnictví ani v době vrcholící pandemie využívány a ani v současné době nemá ministerstvo zdravotnictví pro tyto ventilátory využití,“ píše se v materiálu. Státu podle něj odpadnou náklady se skladováním, případně na darování.

V současné době jsou přístroje v hodnotě 9,83 milionu korun ve skladech státních hmotných rezerv, nejsou ale součástí jejich majetku. „Společnost BTL informovala ministerstvo zdravotnictví o domluvě s českou neziskovou organizaci Post Bellum, která zajistí následné darování těchto ventilátorů Ukrajině,“ uvádí dokument.

Organizace Post Bellum patří mezi největší organizátory pomoci Ukrajině v Česku. Podle únorových údajů vybrala od dárců asi 380 milionů korun, v nefinančním plnění, například ve zdravotním materiálu, získala pomoc za zhruba 420 milionů korun. Mimo jiné dodala do Ruskem napadené země 13.577 neprůstřelných vest, 21.580 vojenských lékárniček a 13 frontových sanitek. Čeští občané v různých sbírkách přispěli za dva roky 3,17 miliardy korun, dárci z velkých institucí dali minimálně dalších 3,5 miliardy.

 (ČTK) 

19.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv