Vlastní zkušenost s rakovinou má v Česku přes půl milionu lidí. Podle národního onkologického registru žilo v republice na konci roku 2015 bezmála 541.600 pacientek a pacientů, kteří se vyléčili či se ještě léčili. Nemocných každý rok přibývá, úmrtnost se ale snižuje. Roste tak počet těch, kteří boj s karcinomem zvládnou. Dokládají to statistiky. Na dnešek připadá světový den proti rakovině.

Boj proti rakovině/ilustrační foto

„Jsme národ s mnoha nádory. Není pravda, že by se v ČR nehodnotila kvalita péče. Jedním z indikátorů je dosahované přežití. Úmrtnost je stabilizovaná, u některých diagnóz výrazně klesá. Přibývá těch, kteří mají s nádorem zkušenost,“ řekl novinářům Ladislav Dušek z Institutu biostatistiky a analýzy lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Podle Duška patří Česko mezi země s nejlepšími statistickými údaji o nemoci. Data shromažďuje Národní onkologický registr. Sběr je ale pracný a trvá déle, proto jsou poslední čísla z konce roku 2015. V něm přibylo v Česku 85.750 nových pacientů s nádorem. V roce 2008 jich bylo 73.302. Před deseti lety na rakovinu zemřelo 27.571 lidí, v roce 2015 jich karcinom připravil o život 26.852. Zatímco mezi lety 2011 a 2015 nových pacientů přibylo ročně v průměru o 1,9 procenta, úmrtnost průměrně klesla o 0,7 procenta. Počet těch, kteří s nemocí úspěšně bojovali, se každý rok zvedal průměrně o 3,9 procenta.

Se stárnutím společnosti bude podle Duška nemocných přibývat. Některé druhy rakoviny se totiž objevují až ve vyšším věku. Ročně by nárůst počtu mohl být kolem šesti procent, uvedl odborník.

Podle lékařů v boji s rakovinou výrazně pomáhá screening, tedy pravidelné sledování vybraných skupin lidí a jejich bezplatná vyšetření. Česko má takové programy tři. První z nich se zaměřuje na rakovinu prsu. Ženy nad 45 let mohou každé dva roky zdarma chodit na mamograf. Druhý program se týká rakoviny tlustého střeva a konečníku. Muži a ženy od 50 do 54 let mají test zdarma jednou ročně, od 55 let je to jednou za dva roky. Třetí program pomáhá předcházet či včas zachytit rakovinu děložního hrdla. Stěr se provádí od 15 let každý rok. Podle Jany Hercogové z kožní kliniky fakultní Nemocnice Na Bulovce a IKEM by byl v Česku vhodný třeba také screening kvůli přibývajícímu počtu kožních nádorů.

Díky včasnému odhalení rakoviny se mnoha lidem daří ji porazit. Jejich šance na přežití jsou výrazně vyšší, než když s terapií začnou až v pozdějším stádiu choroby. Také náklady jsou pak vyšší. Například léčba pacienta s rakovinou tlustého střeva v pokročilejším stádiu stojí ročně kolem milionu korun.

Podle předsedkyně Ligy proti rakovině Michaely Fridrichové vysoké náklady na léčbu jsou dány i tím, že se objevuje mnoho nových účinných látek a používají se nové preparáty. Díky nim se daří nádory dostat pod kontrolu a operovat i pacienty, u nichž by v minulosti chirurgický zákrok nepřicházel v úvahu.

Liga proti rakovině se chce letos ve své kampani zaměřit na boj s nádory tlustého střeva a konečníku. V květnu se chystá uspořádat tradiční sbírku, v níž zájemci za příspěvek na výzkum a zlepšení situace pacientů dostanou žlutý látkový květ měsíčku.

4.2.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv