Česko má i nadále pandemii koronaviru pod kontrolou, podařilo se zabránit nekontrolovanému šíření nemoci covid-19 a klíčové je, že zdravotnický systém zvládá péči o nakažené pacienty včetně těžkých případů. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Díky tomu může stát postupně uvolňovat plošná opatření, která od poloviny března paralyzují každodenní aktivity i ekonomiku, a zdravotnictví může začít obnovit běžnou péči o další pacienty. Efektivnější boj s nemocí má pomoci takzvaná chytrá karanténa, která má v celé zemi naplno fungovat od 1. května, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Důležité podle Vojtěcha bude, jak se bude epidemii vyvíjet v následujících dvou týdnech. „Nenechme se ale ukolébat,“ uvedl Vojtěch s tím, že o uplynulých Velikonocích se testovalo výrazně méně než v jiné dny. Lidé o svátcích méně chodili na odběry, laboratoře ale aspoň podle něj měly čas otestovat i starší vzorky. Za pozitivní považuje, že v úterý, první pracovní den po Velikonocích, počet testovaných stoupl na víc než 5800, zatímco v neděli i pondělí jich bylo jen kolem 3200.

Ministerstvo zdravotnictví chce podle Vojtěcha zhruba do dvou měsíců ukončit centrální nákup ochranných pomůcek. Klasických roušek má nadbytek a postupně je bude distribuovat, zásoby respirátorů vystačí právě asi na dva měsíce. Poskytovatelé zdravotní péče by si pak měli nákupy těchto pomůcek zajišťovat sami. „Určitě ještě uděláme nějaké objednávky, ale strategie ministerstva zdravotnictví je postupně utlumovat centrální nákup,“ podotkl ministr.

Prymula upozornil na to, že na onemocnění covid-19 zatím neexistuje efektivní léčba ani vakcína. Zastavit nekontrolované šíření a mít epidemii pod kontrolou se podle něj dá i nadále dodržováním protiepidemiologických opatření – tedy dodržovat od ostatních lidí dostatečný odstup, nosit roušky a dbát na zvýšenou hygienu.

Chytrá karanténa má za pomoci moderních technologií, například údajů z mobilních telefonů, umožnit urychlené zjišťování potenciálně nakažených koronavirem. Po nynějším testovacím provozu v několika krajích se má v celé zemi naostro rozjet podle Prymuly od května. Systém podle odborníků nahradí postupně rušená plošná restriktivní opatření.

„Máme pandemii pod kontrolou, zabránili jsme nekontrolovanému šíření, to platí stále. Situace je v tomto směru pozitivní,“ prohlásil Vojtěch. Za klíčové kritérium pro zvládání pandemie považuje, že nemocnice zvládají péči o pacienty s onemocněním covid-19 a počet hospitalizovaných se výrazně nemění. Nemocnice tak mohou obnovit péči o další nemocné, vykonávat odkládané operace i běžnou ambulantní péči. Část kapacity ale musí zůstat dál vyčleněna pro lidi s onemocněním covid-19.

V Česku se zatím nakazilo 6151 lidí, 163 pacientů zemřelo, uzdravilo se 676 nakažených. V nemocnicích bylo v úterý 427 lidí s covid-19, z toho 84 vyžadovalo intenzivní péči.

15.4.2020

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv