Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v hodnocení svého působení pro premiéra Andreje Babiše označil za prioritu reformu primární péče. Soustředit se bude také na ceny drahých moderních léků, snižování administrativy a elektronizaci zdravotnictví. Sdělila to mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.
Zdravotnictví/ilustrační foto
Babiš na konci února vyzval ministry za ANO, aby mu do konce měsíce předložili popis své dosavadní činnosti. Měli ho informovat i o svých plánech do budoucna z hlediska legislativy či o tom, na čem ušetří. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček uvedl, že po ministrech za ČSSD takové shrnutí vyžadovat nebude. S ministry se o jejich práci baví průběžně.

Vojtěchův dokument podle mluvčí obsahuje komplexní shrnutí všech úspěšně dokončených legislativních i nelegislativních opatření, na čem nyní ministerstvo pracuje a také výhled aktivit pro další roky.

„Reforma primární péče má posílit roli praktických lékařů, dát jim větší kompetence a rozšířit možnosti preskripce. Chceme, aby byli pro pacienta vstupní bránou do systému zdravotní péče. Dojde tím k významnému zlepšení organizace péče o pacienta,“ uvedla.

Cílem ministerstva je také zrychlit vstup nových léků do systému tak, aby se rychleji dostaly k pacientům, ale zároveň aby byly z pohledu veřejného zdravotního pojištění udržitelné. Ministerstvo připravuje také zákon o elektronizaci zdravotnictví a nový zákon o zdravotních pojišťovnách.

Za úspěch ministerstvo v dokumentu označilo prosazení nových pravidel pro úhrady zdravotnických prostředků, jejich dosavadní úpravu zrušil Ústavní soud. V případě, že by resort nepředložil novou, hrozily by ztráty pro systém veřejného zdravotního pojištění a vyšší spoluúčast pacientů.

Další je první kompletní dohoda o úhradách zdravotní péče mezi pojišťovnami a jednotlivými odbory zdravotní péče. Zákon počítá, že se stany dohodnou, od roku 1997, kdy začal platit, ale muselo mít poslední slovo ministerstvo.

Za klíčový považuje resort také sdílený lékový záznam jako funkci elektronického receptu, který ale zatím neprošel sněmovnou. Větší dostupnost léků pro pacienty má zajistit připravovaný emergentní systém dodávek do lékáren přímo od výrobců.

Za největší problém českého zdravotnictví bývá označovaná personální situace. Za kroky, které ji mají zlepšit, označil ministr v hodnocení navýšení kapacit lékařských fakult nebo dotační programy pro praktické a zubní lékaře v odlehlých regionech.

1.3.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv