Známe to všichni: hodinu a více prosezené v přeplněné ordinaci plné kašlajících lidí. Po 3 minutách pobytu v ordinaci, za přítomnosti zjevně unaveného lékaře, odcházíte s recepty na léky, jejichž totožnost zjistíte až v lékárně. Nic z toho by se nemělo dít, pokud si vyberete správného praktického lékaře. Změnu můžete udělat jednou za 3 měsíce.

MUDr. Norbert Krá/foto

„Většina lidí jde k praktickému lékaři, když už je jim skutečně zle. Kromě pomoci s chorobou ale čekají také příjemné prostředí, profesionální přístup a laskavé chování jak od lékaře, tak od dalšího zdravotnického personálu. Nikomu na dobrém stavu nepřidá, když musí například pochodovat se vzorkem moči přeplněnou ordinací. Nebo když narazí na nepříjemnou sestru, která s pacienty mluví povýšeně. I to se bohužel děje a proto je dobré vybírat si svého praktika ve chvíli, kdy jsou lidé zdraví a plně při smyslech. Doporučujeme jej také před registrací osobně navštívit,“ radí předseda Mladých praktiků MUDr. Norbert Král.

V České republice ordinuje v současné době více než pět tisíc praktických lékařů pro dospělé. „Pro lepší orientaci, jak si správně vybrat, může posloužit desatero správného praktického lékaře,“ říká MUDr. Král.

1. Praktický lékař je nejdostupnějším lékařem. (Ve chvíli, kdy je Vám špatně, oceníte blízkost ordinace lékaře u svého bydliště).

2. Praktický lékař je znalý Vaší zdravotní historie. (Každý člověk je originál, a pokud lékař zná nejenom Vaše neduhy, ale jejich historii, může lépe volit léčbu).

3. Praktický lékař je koordinátorem Vašeho zdraví. (Namísto bezhlavého obíhání specialistů, dokáže lépe posoudit, co může být zdrojem Vašich obtíží a na tuto oblast se zaměřit).

4. Dobrý praktický lékař Vám vyjde časově vstříc. (V neakutních případech Vás objedná na konkrétní hodinu, abyste nemuseli čekat dlouho v čekárně, nabízí i odpolední hodiny).

5. Praktický lékař je nejen Váš lékař, ale i amatérský psycholog. (Měl by si Vás pamatovat, znát Vaši rodinnou a pracovní situaci alespoň v hrubých obrysech, a vědět, co se mu snažíte při popisu obtíží říci. Někdy totiž schopnost se vcítit a projevit pochopení pomůže spíš než léky)

6. Praktický lékař je schopen pomoci i ve složitých životních situacích. (Řada nemocí začíná v hlavě. Správný praktik to ví a zajímá se o Vás komplexně.)

7. Praktický lékař je jako jediný lékař vykonavatelem návštěvní služby. (V případě Vaší nemohoucnosti je ochoten a schopen za Vámi dojet domů).

8. Praktický lékař pečuje o chronické pacienty. (Nesnaží se Vás přehodit na jiného lékaře jen proto, že péče o Vás „stojí příliš“).

9. Praktický lékař je poskytovatelem preventivních programů. (Nezabývá se pouze následky, ale hledá i příčiny, nabízí Vám možnosti, jak se řady chronických nemocí vyvarovat úplně).

10. Praktický lékař je všestranný. (Průběžně si doplňuje vzdělání i z jiných oborů, má přehled o současných léčebných metodách).

26.11.2015

zdroj: MUDr. Norbert Král, Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv