Navrhované zákonné vymezení postupu dodávek léků do lékáren Sněmovna možná neschválí. Zdravotnický výbor dnes nepřijal žádné stanovisko k úpravě poslance vládního hnutí STAN Jana Kuchaře, která by do lékového zákona vrátila takzvaný chráněný distribuční kanál. V praxi to znamená, že pozměňovací návrh na plénu pravděpodobně nezíská dostatečný počet hlasů pro jeho přijetí. Proti úpravě se postavilo ministerstvo zdravotnictví. Podporu naopak má mezi majiteli menších nezávislých lékáren. Tvrdí, že jsou znevýhodňováni v dodávkách léků na předpis.

Kuchařova úprava by měla podle zdůvodnění uložit výrobcům léků povinnost jejich dodání distributorům, kteří se je zavázali ve veřejné službě poskytnout lékárnám v České republice. Distributoři by museli mít zásoby takových léků v množství, aby mohly lékárny zásobit do dvou dnů od obdržení objednávky. „Pacient by měl získat svůj lék ve kterékoli lékárně,“ vysvětloval Kuchař. Podpořil ho stínový ministr zdravotnictví opozičního hnutí ANO Kamal Farhan, podle kterého úprava zajišťuje rovné postavení malých a velkých lékárníků i pacientů z měst a venkova.

Chráněný distribuční kanál v minulosti v lékovém zákoně byl. Od ledna jej nahradila úprava namířená na léky s omezenou dostupností. „Jde opravdu o to, že povinnosti můžeme uplatnit jen v omezeném čase na omezená léčiva,“ řekl poslancům náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Poslanci ze zdravotnického výboru projednávali před lékovou novelou i petici lékárníků za zajištění rovného přístupu k dodávkám léků. Podle předsedy Grémia majitelů lékáren Marka Hampela nyní neexistují žádné záruky k tomu, aby lékárna objednaný lék skutečně dostala. „Chráněný distribuční kanál tady není pro distributory ani pro lékárny, ale pro pacienty,“ řekl. Výbor v souvislosti s peticí vyzval ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby se zajištěním rovného přístupu k dodávkám léků pro pacienty dál zabývalo a o opatřeních informovalo do konce dubna.

Vládní léková novela zejména zvyšuje postihy za nezavedení léků do evidence lékáren. Hrozila by jim až dvacetimilionová pokuta místo současné až dvoumilionové a nově i nejvýše dvouletý zákaz činnosti. Zpřísnění sankce má podle zdůvodnění ztížit zakázaný vývoz léků do zahraničí, za který mohou úřady uložit pokutu rovněž až 20 milionů korun. Nynější desetinásobný rozdíl horní výše pokut u obou přestupků takzvaní reexportéři léků využívají, vyplývá z důvodové zprávy.

Bez stanoviska výboru bude Sněmovna hlasovat i o dalším Kuchařově pozměňovacím návrhu, který by umožnil prodej volně dostupných léků i prostřednictvím automatů. Cílem je podle poslance zlepšit dostupnost těchto léčiv například v malých obcích, v nichž lékárny nejsou. „Není to o tom, abychom zaplavili Českou republiku automaty,“ zdůraznil Kuchař. Provozovat by je mohly jen registrované lékárny. Rovněž tato úprava narazila na nesouhlas ministerstva zdravotnictví. Podle Dvořáčka neobsahuje parametry provozu automatů, například ohledně bezpečnosti pacienta a technického fungování. „Myšlenku výdejního automatu nerozporujeme, ale to, jak je návrh koncipován,“ řekl. Martina Ochodnická (TOP 09) konkrétně upozornila na to, že návrh nezajišťuje to, aby si léky nemohly koupit z automatu i děti.

(ČTK)

13.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv