Výroba klíčové složky vakcíny proti nemoci covid-19 je pro obyvatele Bohumili u Kostelce nad Černými lesy nedaleko Prahy, kde se nachází výrobní závod Praha Vaccines, bezpečná, nepracuje se totiž s živým virem. V říjnu by se měla začít vakcína vyrábět v testovacím provozu. Nejpozději v lednu chce společnost Novavax, která závod vlastní, vyrábět vakcínu i s certifikátem Státního ústavu pro kontrolu léčiv, řekli dnes novinářům zástupci vlády a výrobce. Testovat novou vakcínu budou i čeští občané.

„Tato vakcína vychází z proteinu, který není nijak infekční. To znamená, že tady se nepracuje s živým virem, pouze je tady nosič, kterým je hmyzí virus, nemůže nakazit nikoho. V tom chci zdůraznit, že pro naše obyvatelstvo je naprosto nulové riziko,“ řekl dnes vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Vakcína se již klinicky testuje, výsledky první fáze jsou známé. „Ty výsledky jsou skutečně velmi zajímavé a pokud je srovnáváme s výsledky ostatních společností, tak se dá říct, že tato vakcína zatím vykazuje lepší parametry bezpečnosti i imunogenity než srovnatelní konkurenti,“ řekl Prymula.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že vláda již objednala vakcínu proti koronaviru pro 3,6 milionu lidí, a to prostřednictvím Evropské unie. Je možné, že stát nakoupí i vakcíny, které se budou vyrábět v Bohumili. „Vir tady s námi bude tak dlouho, dokud nebudeme mít vakcínu. A na tom už se pracuje. Tím, že firma Novavax je u nás v Čechách, chceme s nimi o vakcíně diskutovat a případně uzavřít smlouvu,“ řekl Babiš.

Na klinickém testování nové vakcíny se budou podílet i Češi. Podle Babiše bude k testování vybráno asi 300 lidí z České republiky. V Česku chce firma vyrábět až jednu miliardu klíčové složky vakcíny proti covidu-19.

V českém závodě Praha Vaccines chce Novavax vyrábět rekombinantní povrchový S-protein koronaviru, který je schopen vyvolat potřebnou reakci imunitního systému, a je tak klíčovou složkou kandidátské vakcíny. Druhá klíčová složka vakcíny se bude vyrábět ve Švédsku. Obě složky se mají kompletovat v dalším z evropských závodů, kde se bude vakcína plnit do ampulek.

„Výroba je předpřipravena, na oddělení už probíhají testy,“ řekl dnes ředitel výrobního závodu Praha Vaccines Jakub Kronovetr.

První část fáze klinického testování se uskutečnila v Austrálii, bylo do ní zařazeno 131 lidí ve věku od 18 do 59 let. „Úspěšné výsledky testování první části, vyhodnocující imunogenicitu (schopnost vyvolat imunitní odpověď) a bezpečnost možné budoucí protilátky, posouvají nyní kandidátskou vakcínu do druhé části,“ uvedla firma.

Českou společnost Praha Vaccines koupila americká firma Novavax letos v květnu od indické Cyrus Poonawalla Group, v dohledné době ji tak čeká oficiální přejmenování na Novavax CZ. Výrobní závod Praha Vaccines disponuje moderním výrobním zařízením s vysokým stupněm biologického zabezpečení. Kromě výroby vakcíny proti koronaviru umožňuje například také výrobu vakcíny proti chřipce, kterou plánuje společnost Novavax výhledově zavést po odeznění koronavirové pandemie. Výrobní závod má v současné době přibližně 150 zaměstnanců se zkušenostmi v oblasti výroby vakcín.

Kromě českého závodu pracuje na výrobě vakcíny také několik zařízení spolupracujících se společností Novavax v USA, další v Evropě a také v Asii.

26.8.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv