Vyznavači jógy na celém světě si 21. června připomenou třetí ročník oslav mezinárodního dne tohoto starého indického cvičení. Akce se budou konat i po celé ČR. Kromě cvičení uvnitř i venku nabídnou také přednášky o zdravotních účincích jógy či ochutnávky vegetariánských jídel. Vstup na všechny akce bude zdarma. Jejich seznam je na webu.

Jóga/ilustrační foto

Tématem letošního ročníku oslav jsou jóga, sánskrt a ájurvéda. V Praze se hlavní oslava s cvičením jógy uskuteční na Karlově náměstí od 15:00 pod záštitou starostky Prahy 2 Jany Černochové a velvyslanectví Indie. Vždy v celou hodinu tam až do večera budou začínat cvičení bez podložky, v půl potom ukázkové lekce standardních kurzů cvičení jógy s podložkou. Zájemci si ji tam budou moct zapůjčit.

Program bude i na indické ambasádě. Tam začne už 19. a 20. června přednáškou a seminářem o tradiční indické medicíně ájurvédě. Oslavy na velvyslanectví vyvrcholí 21. června dopoledne ukázkou cvičení systému Jógy v denním životě a vystoupením hudební skupiny Mantra Ánanda band, která zpívá ve starobylém indickém jazyce sánskrtu. Večer pak tuto skupinu uslyší Pražané na Karlově náměstí.

V ČR je 27 neziskových organizací sdružených pod Českým svazem Jóga v denním životě. Po celé zemi nabízejí zhruba 500 kurzů, jež každý týden navštíví přibližně 6500 lidí. „V Česku jsou lidé, kteří cvičí jógu, různí. Někteří v ní najdou životní smysl, jiní v ní vidí druh fitness, část ji cvičí kvůli svému zdraví a další pro zklidnění. My o ní chceme šířit povědomí dál,“ řekl dnes na tiskové konferenci první tajemník indického velvyslance v ČR Murugan Venkatachalam. Zdůraznil, že Indové jsou hrdí, že se od nich jóga rozšířila do celého světa.

Podle odborníků na indické vědy se jóga objevila již před asi 5000 lety. Je založena na vědě a filozofii, ne na náboženství. Ředitel Národního střediska jógy v Dillí Išvár Basávaráddi jógu definoval jako „dechové cvičení se zaměřením na ovládání duše a energie“.

Klasická jóga zahrnuje množství technik a různých aspektů zdravého životního stylu. Prosazuje například vegetariánství, jídla s nízkým obsahem tuků a přiměřené množství pohybu. Odborníci tvrdí, že cíle jógy odpovídají moderním poznatkům o škodlivosti stresu a rovnováhy zdraví.

Sánskrt a ájurvéda jsou s jógou úzce spjaty. Ájurvéda je starobylá indická věda o prevenci a léčbě nemocí. Zabývá se tím, co je pro člověka užitečné a co škodlivé a nabízí instrukce k tomu, co člověku prospívá a co mu ubližuje. Veškeré názvosloví v józe i v ájurvédě je v asi 2500 let starém indickém jazyce sánskrtu.

12.6.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv