Pacienti po transplantaci ledvin žijí déle než ti, kteří podstupují dialýzu. Operovaný pacient navíc stojí české zdravotnictví z dlouhodobého hlediska méně peněz než pacient s dialýzou, kterou podstupuje několikrát týdně. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) finančně podpoří vyšetření pacientů a dárců zjišťující, zda jsou vhodní k transplantaci. Po dnešním jednání správní rady VZP to řekl šéf sněmovního zdravotnického výboru a člen správní rady VZP Rostislav Vyzula.
Ledviny/ilustrační foto

Dialýza se používá při selhání ledvin, v Česku ji potřebuje více než 10.000 lidí. Transplantací je kolem 460 ročně. „Máme asi 500 pacientů, kteří jsou na čekací listině. Oproti Evropské unii je to stále pod průměrem,“ řekl Vyzula. Projekt, který je zatím naplánován na dva roky a nemá finanční strop, by měl podle něj vést k tomu, aby zařazených na čekací listinu bylo více.

Pojišťovna od příštího roku finančně podpoří vybraná zdravotnická zařízení, jako jsou transplantační centra nebo dialyzační střediska. Peníze dostanou za každého vyšetřeného pacienta. Za toho, který už podstupuje dialýzu, 10.000 korun. Pokud ji ještě mít nemusí, 15.000 korun. Za vyšetření potenciálního dárce ledviny zařízení dostane 20.000 korun.

První dialýza neboli umělá ledvina byla v České republice použita v roce 1955 pro pacientku s akutním selháním ledvin. Ročně se náklady na léčbu pacientů s onemocněním ledvin pohybují v řádech miliard korun. Pacient zpravidla dochází třikrát až čtyřikrát týdně na odborné pracoviště, kde ho přibližně na tři hodiny připojí na přístroj, který mu krev čistí.

Loni lékaři transplantovali asi 460 ledvin, dalších zhruba 550 pacientů Koordinační středisko transplantací eviduje na čekací listině. U některých se musí orgán transplantovat i opakovaně. Od dárce po mozkové smrti vydrží průměrně devět až deset let, od živého dvojnásobně.

Počet pacientů se selháním ledvin bude podle odborníků narůstat. Lidé se totiž dožívají vyššího věku a přibývá pacientů s cukrovkou, k jejímž komplikacím patří i selhání ledvin. Odborníci proto žádají, aby byly pravidelné screeningy ledvin zařazeny u vybraných skupin pacientů mezi pravidelné prohlídky hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

VZP je největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven. Jejími klienty je asi 5,9 milionu lidí, což tvoří necelých 60 procent populace. Hospodaří ročně se 170 miliardami korun ze zdravotního pojištění.

30.10.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv