Handicapovaní zaměstnanci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) budou objíždět základní školy s preventivním programem proti dětským úrazům. Jejich příběhy by měly školáky zaujmout a přispět k tomu, aby lépe přijímali i vzdělávací část programu VZPoura úrazům. Zástupci největší tuzemské zdravotní pojišťovny ho dnes prezentovali na tiskové konferenci.

Muž na vozíku/ilustrační foto

Zatím budou do škol jezdit tři ambasadoři, kteří po různých karambolech skončili na vozíku nebo mají jiný pohybový handicap. Jedna z autorek projektu Andrea Wolfová věří, že žáci budou jejich rady vnímat lépe než z úst učitelů. „V očích dětí budou mít tito řečníci větší váhu. Od člověka s takovým zážitkem to budou vnímat úplně jinak,“ poznamenala.

Vedle osobních zážitků mají ambasadoři připravený také samotný vzdělávací program. Ten hravou formou seznámí děti s obecným chováním v různých rizikových situacích, třeba základními zásadami bezpečného přecházení silnice nebo s bezpečným chováním při sportu a ve volném čase.

Celý program zajišťuje VZP silami kmenových zaměstnanců. Jedinou výjimkou byla související videa, která za 25.000 korun natočili studenti FAMU. Informace k programu jsou k dispozici na stránkách www.vzpoura-urazum.cz. Na tomto webu se také mohou registrovat školy, které mají o program zájem.

Od začátku školního roku se jich přihlásily tři desítky z celé republiky. „Na září, říjen a listopad už máme skoro všechny termíny obsazené,“ poznamenala Wolfová. Takový zájem nečekala. První beseda se uskuteční ve čtvrtek ve Vysokém Mýtě. Trvání programu zatím není časově ohraničeno.

Za posledních pět let zemřelo na následky úrazů bezmála 700 dětí, dalších asi 10.000 dětí má po úrazu trvalé následky. Nejčastěji se děti zraní doma nebo ve škole. Z hlediska věku je nejrizikovější skupina mezi 13 a 14 lety. V této věkové kategorii postihne úraz vyžadující lékařské ošetření každou čtvrtou dívku a každého třetího chlapce.

8.9.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv