Očkovat děti, které během pandemie covidu-19 promeškaly očkování proti spalničkám, je kriticky důležité. Řekla to dnes na virtuální tiskové konferenci ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) pro imunizaci Kate O’Brienová. Více než 50 zemí světa se loni potýkalo s rozsáhlými epidemiemi spalniček, což je dvojnásobek oproti roku 2022, upozornila podle agentury Reuters.

Spalničky se prudce šíří na celém světě a podle WHO je nyní zásadní dohnat zanedbané očkování z doby pandemie covidu-19. Ta silně narušila rutinní očkování na celém světě a zhruba 60 milionů dětí v té době nedostalo svou očkovací dávku, řekla O’Brienová. Snahy dohnat chybějící dávky jsou podle ní „opravdu rozhodující“.

„Nyní je to závod o to, zda snahy o dohnání budou dostatečně rychlé, nebo zda se šíření bude nadále stupňovat,“ cituje O’Brienovou Reuters.

V prvních dvou měsících roku se 11 případů spalniček znovu objevilo také v České republice, částečně u cizinců. V Česku je přitom očkování proti spalničkám pro děti povinné, bez něj například nejsou přijaty do školky. Loni v prosinci se spalničky do ČR podle dat Státního zdravotního ústavu vrátily po více než dvou letech.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které vyvolává příznaky podobné chřipce a vyrážky. Může být i smrtelné, tomu však lze předejít dvěma dávkami vakcíny.

(ČTK)

19.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv