V rámci boje proti koronavirové pandemii musí svět zahájit masivní očkování proti chřipce a rovněž přestat s „nacionalismem“ ohledně koronavirové vakcíny, uvedla Světová zdravotnická organizace.
Podle Bruce Aylwarda, hlavního poradce šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, se proočkování světové populace musí uskutečnit ještě letos. Podle něj se tím předejde mnohým komplikacím v boji proti koronaviru.
Země upřednostňující své vlastní zájmy ve snaze zajistit si dodávky možné koronavirové vakcíny celkovou pandemii jenom zhoršují, uvedl dnes Tedros na pravidelném briefingu pro novináře. „Jednání strategicky a globálně je v podstatě národním zájmem každé země. Nikdo není v bezpečí, dokud nebudou v bezpečí všichni,“ řekl Tedros.
Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich už testují na lidech v rámci klinických studií. WHO považuje za nejslibnější očkovací látku vakcínu označovanou AZD1222, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity a která je nyní ve třetí fázi testování. WHO dlouhodobě vyzývá, aby se vakcíny staly globálním veřejným statkem.
Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se koronavirem dosud nakazilo bezmála 22 milionů osob a téměř 775 000 tisíc pacientů s nemocí covid-19 zemřelo.
19.8.2020zdroj: ČTK