Služby písecké ambulance XXL za dobu její více než tříleté existence využilo přes 500 obézních pacientů. Lidé s nadváhou zde získají od lékařů a nutričních poradců odborné pokyny k tomu, jak zhubnout. Písecká ambulance XXL, kterou provozuje nemocnice, je jediným zařízením svého druhu v kraji. Většina klientů ambulance dokázala zhubnout a následně i svou nižší váhu udržet. Řekl to ředitel písecké nemocnice Jiří Holan.
Obezita/ilustrační foto

„V praxi to vypadá tak, že pacient přinese napsaný aktuální jídelníček, který vyhodnocuji po nutriční stránce, ale i z hlediska nejvhodnějšího načasování jednotlivých jídel během dne,“ řekla nutriční terapeutka z XXL ambulance Martina Urychová.

Odborníci pacientům kromě úpravy jídelníčku doporučí i vhodnou sportovní aktivitu. Většinu návštěvníků XXL ambulance tvoří ženy, muži představují zhruba jen 20 procent. „Je to dáno jednak větším výskytem obezity v ženské populaci obecně asi i větší mírou motivace a ochoty žen svoji obezitu řešit,“ řekla lékařka Šárka Malinová.

Každý pacient s individuálním plánem dochází do ambulance na kontroly v pravidelných intervalech v rozmezí čtyř až osmi týdnů. Podstoupí například vážení hmotnosti a měření procent tuku v těle. „„Ambulance se věnuje péči o obézní a zejména extrémně obézní pacienty s BMI nad 35,“ uvedl Holan. Právě BMI, což je zkratka pro index tělesné hmotnosti, ukáže stav každého jedince. Jde o poměr váhy a výšky. A hranice BMI na 35 představuje obezitu druhého stupně.

16.4.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv