Z jednoho z karlovarských hotelů odvezli dnes zdravotníci ženu s možným podezřením na nákazu ebolou. Podle informací krajské záchranné služby nyní čeká na případný převoz do pražské nemocnice Na Bulovce. Žena měla horečky a symptomy infekční choroby, před časem pobývala v rizikové oblasti v Africe. Diagnózu ale musí nejprve odborníci určit, řekla ČTK mluvčí karlovarské záchranné služby Petra Bakurová. Podle ministerstva zdravotnictví se o případném převozu ještě nerozhodlo.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Podle Bakurové se asi třiačtyřicetiletá žena vrátila v srpnu z Nigérie. Proto záchranáři informovali hlavního hygienika. „V současné době vyšetřují na místě hygienici a rozhoduje se o dalším směřování do zdravotnického zařízení. Je také už zahájena léčba pacientky,“ dodala Bakurová.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová krátce po 21:00 ČTK řekla, že o případném převozu zatím nebylo rozhodnuto. „Žena se vrátila zhruba před měsícem a půl z Nigérie. Její stav je momentálně vážnější, upadla do mdlob a lékaři ji musejí na místě stabilizovat, aby, pokud se rozhodne o převozu, ho lépe snášela,“ uvedla Čechová s odvoláním na informace hlavního hygienika. Na místě je podle ní epidemiologický tým, speciální sanita a hasiči vybavení na tyto situace. „Je potřeba být za každou cenu opatrný,“ dodala. Pokud nebude převoz nutný, pacientka zřejmě zůstane na infekčním oddělení karlovarské nemocnice.

„Byli jsme povoláni k ženě, která podle popisu trpěla infekčním onemocněním. Zdravotníci pro ni proto přijeli s ochrannými pomůckami,“ uvedla Bakurová.

Podezření na nákazu měli tento týden zdravotníci i u českého podnikatele, který se před zhruba třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Na lékaře se obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval. V pátek bylo oznámeno, že podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test v Německu.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.

11.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv