Za pět měsíců letošního roku se nakazilo virem HIV 94 osob. Je to méně než za stejné období loňského roku, kdy nově nakažených bylo 104. Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. Celkem se od roku 1985 v Česku nakazilo virem HIV 3254 osob, z toho u 608 lidí propukla nemoc AIDS a 289 z nich na ni zemřelo.

HIV vir/ilustrační foto

Mezi nakaženými výrazně převažují muži, od začátku roku bylo pozitivně na HIV virus diagnostikováno 85 mužů a devět žen. Nejvíc lidí se nakazilo v březnu, kdy jich bylo 22. V květnu, který je zatím posledním měsícem, za který úřady zveřejnily údaje, bylo nakažených 16, z toho 14 mužů a dvě ženy.

V květnu úřady také zaznamenaly u dvou HIV pozitivních osob nově rozvinutou nemoc AIDS. Na AIDS v květnu také dva lidé v Česku zemřeli.

Celkem se od roku 1985 v Česku nakazilo virem HIV 2800 mužů a 484 žen. Nejvíc nakažených, 1595, zaznamenaly úřady v Praze. S velkým odstupem následuje s 283 nakaženými Jihomoravský kraj a s 212 nakaženými Moravskoslezský kraj. Nejméně nakažených, 43, je evidováno na Vysočině.

Počty nových případů bez ohledu na krátkodobé výkyvy rostou už od roku 2002. Odborníci poukazují na to, že mnozí lidé přicházejí na testování pozdě. Dorazí až s prvními příznaky, či dokonce s rozvinutou chorobou AIDS. Včasným odhalením nemoci a léčbou se podle odborníků dá předejít rozvinutí viru HIV v nemoc AIDS.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

8.7.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv