Dnes začíná festival Týden mozku, který zájemcům nabídne aktivity s informacemi o výzkumu mozku, tipy, jak o něj pečovat nebo čemu se přitom vyhýbat. Uskuteční se workshopy, debaty, hry, výstavy a přednášky, které jsou každoročně hlavní součástí akce. Témata se budou mimo jiné věnovat i digitálním technologiím. Programpředstavila Akademie věd ČR (AV ČR). Festival se bude konat do neděle 17. března v Praze, Brně, Plzni, Olomouci či Jihlavě.

Akademie věd pořádá festival spolu s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. Festival je součástí Brain Awareness Week (BAW), což je globální informační kampaň o úspěších a přínosech výzkumu mozku. V České republice se festival koná pravidelně od roku 1998, výjimkou byl rok 2020, kdy organizaci festivalu překazila pandemie koronaviru.

„Když jsme v roce 1998 s Týdnem mozku v návaznosti na celosvětovou kampaň Brain Awareness Week začínali, netušili jsme, jak se rozroste. Výzkum mozku je velice rychlý a pro lidstvo naprosto zásadní, mám proto radost, že se o výsledky a úspěchy můžeme podělit s veřejností,“ uvedl neurovědec Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který tradici festivalu v Česku založil.

Letošní ročník festivalu navštíví i profesorka Anne Andrewsová z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Na své přednášce bude mluvit o důležitosti chemie a jejích procesů v mozku a jakou roli to může hrát v neurovědním výzkumu.

Součástí festivalu budou dva praktické workshopy, které přiblíží, jak poznat mrtvici, co v takovém případě dělat nebo jak přesně mrtvice vzniká. Odborníci také vysvětlí, kde se berou lidské strachy, zejména ze zvířat, a více akcí se zaměří na digitální technologie a to, jak na ně reaguje dětský mozek. Chybět nebudou ani informace o umělé inteligenci či virtuální realitě.

Mezi novinky ve výzkumu bude patřit přednáška o pokrocích v léčbě Alzheimerovy choroby a vlivu takzvaných DNA transpozonů, elementů, které se mohou pohybovat po DNA, na vývoj a stárnutí mozku. Zájemci se dozví rovněž třeba o operacích mozku a jejich zlepšování.

Pořadatelé upozornili, že ačkoliv jsou všechny akce zdarma, je nutné se na většinu z nich předem registrovat na webových stránkách festivalu.

11.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv