Zaměstnanecké pojišťovny chtějí získat větší vliv na rozhodování o tom, jaké nákladné přístroje si nemocnice koupí. Argumentují tím, že musejí zajistit dostupnost péče a financovat ji tak, aby bylo efektivně využito peněz, jež za výkony prováděné na těchto přístrojích zaplatí. Svaz zaměstnaneckých pojišťoven hodlá prosadit pro pojišťovny právo veta, sdělil jeho prezident Ladislav Friedrich. Bez souhlasu pojišťoven by tak nebyl nákup přístroje možný.
Operační sál/ilustrační foto

„Pokud se na tomto návrhu shodnou všechny pojišťovny, jsem připraven o něm jednat,“ uvedl ministr Svatopluk Němeček.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podle mluvčího Oldřicha Tichého požadavek svazu chápe, nicméně se domnívá, že by to mělo být předmětem jednání, nikoli vznášeno jako ultimátum. „Pokud by takové jednání probíhalo, posílení role zdravotních pojišťoven bychom uvítali, ale právo veta považujeme už za krajní nástroj,“ řekl Tichý.

Ministerstvo podle mluvčího Ladislava Štichy už s žádostí o připomínky ke statutu a jednacímu řádu komise oslovilo všechny její členy, včetně zástupců pojišťoven. „V současné době tyto podněty vyhodnocujeme a po projednání s předsedou budou na programu jednání komise 14. července,“ řekl Šticha. Dodal, že změny statutu a jednacího řádu musí schválit porada vedení a ministr Němeček.

Komisi ustavil Němeček v reakci na kritická slova ministra financí Andreje Babiše (ANO), že ve zdravotnictví se plýtvá. Zřízení komise je zakotveno v transparenční novele platné od loňského září. Podle ní také například musejí zdravotní pojišťovny zveřejňovat smlouvy s lékaři a nemocnicemi a nesmějí platit za nábor pojištěnců jiným firmám.

K 19. květnu se od zřízení komise uskutečnilo 18 jednání, na kterých bylo posuzováno 306 přístrojů. Přijato bylo 325 žádostí, některé byly podány a projednávány opakovaně. Komise doporučila umístění 265 přístrojů, z toho ve 182 případech šlo o obnovu přístrojů. Nedoporučila umístění a provoz 30 přístrojů.

4.7.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv