Zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců dnes odmítli návrh zákona o univerzitních nemocnicích od ministerstva zdravotnictví. Podle nich je nekoncepční a připravován je ve spěchu. Uvedli to po dnešním jednání pracovního týmu tripartity pro zdravotnictví. K zákonu už minulý týden měli připomínky děkani lékařských fakult a ministerstvo financí. Podle ministerstva zdravotnictví se kritika sociálních partnerů nevztahovala k obsahu navrženého zákona.

Zamítnutí/ilustrační foto

„Nechápeme, jak se z priority vlády přijmout zákon o neziskových nemocnicích stal zákon o univerzitních nemocnicích. Navíc ta legislativní smršť, jakou se to děje,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel. Vláda původně slibovala, že připraví zákon o neziskových nemocnicích, který se měl týkat tří desítek lůžkových zařízení. S ním ale nesouhlasili někteří ministři, především z hnutí ANO.

Podle Engela není jasné, kolik nemocnic by se mělo na univerzitní přeměnit. Ministerstvo navrhuje 15 nemocnic, s tím ale nesouhlasí děkani lékařských fakult. Zákon, který by měl být na program vlády zařazen na konci února, projedná tripartita 20. února.

Podle Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje především regionální zařízení, je zákon nekoncepční. „Nebyly by řešeny další státní nemocnice přímo řízené ministerstvem zdravotnictví ani příspěvkové organizace zřízené kraji a městy. Návrh se nezabývá nemocnicemi v podobě akciových společností a společností s ručením omezeným, kterých je většina z celkového počtu nemocnic a jejichž právní forma je pro veřejné nemocnice stejně vhodná, jako pro státní příspěvkové nemocnice,“ uvedla asociace v prohlášení.

Asociaci dále upozornila na to, že v zákoně není upravena spolupráce univerzitních nemocnic s dalšími organizacemi, které s nimi spolupracují. Obává se i oslabení postavení ostatních nemocnic.

Ministerstvo zdravotnictví argumentuje tím, že zkrácení doby připomínkového řízení na týden, které sociální partneři kritizovali, schválil ministr pro legislativu. Zkrácení bylo navíc podle ministerstva nutné, aby se zákon stihl projednat ještě v tomto volebním období. Ke kritice, že se ministerstvo zabývá jen univerzitními nemocnicemi, mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová sdělila, že při tomto rozsahu zákona je možná politická shoda.

Norma má nahradit původní návrh zákona o neziskových nemocnicích, jehož podobu mnozí ministři kritizovali. Nynější zákon do českého práva zavádí novou právní formu univerzitní nemocnice. Takovou nemocnici bude možné zřídit a zrušit jen zákonem. Statutárním orgánem univerzitní nemocnice bude ředitel jmenovaný a odvolávaný ministrem zdravotnictví. Dalšími orgány budou rada univerzitní nemocnice a akademická rada. V těchto orgánech bude mít své zástupce též vysoká škola. Výnosy z hospodaření bude moci univerzitní nemocnice použít jen na úhradu nákladů spojených s její činností.

13.2.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv