V Česku se kvůli šíření koronaviru a obavám z kolapsu zdravotnického systému od čtvrtka znovu výrazně omezí každodenní život. Zavřou se obchody kromě prodejen základního sortimentu a vybraného zboží, nebude fungovat většina služeb, na minimum se omezí kontakty a setkávání lidí. Nepravděpodobný je také slibovaný návrat všech žáků prvního stupně do základních škol od 2. listopadu. Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů se zatím na počtu nakažených neprojevila, proto dnes kabinet přistoupil k podobně tvrdým restrikcím jako při jarní vlně. Postiženým firmám slíbil kompenzace.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly je omezení volného pohybu osob nejúčinnější forma prevence před šířením epidemie, dosavadní opatření to účinně nezajišťovala. Pokud by pohyb lidí nebyl omezen, nestačila by podle vlády kapacita zdravotnického systému. Premiér Andrej Babiš se omluvil za komplikace a připustil pochybení během letního rozvolnění. Prvořadé je podle něj nyní ochránit lidské životy. Česko požádalo i o zahraniční pomoc, příští týden má dorazit 28 lékařů americké Národní gardy z Texasu a Nebrasky.

V úterý přibylo v Česku skoro 12 000 potvrzených případů koronaviru, což je nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. V zemi je nyní více než 113 000 nakažených. Nákaza se prokázala i u vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka, který dál pracuje z domácí izolace. Testovat se nechal po setkání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, u kterého se covid-19 potvrdil v neděli.

Většina z nakažených má mírný průběh nemoci, hospitalizovaných ale dál výrazně přibývá. V nemocnicích leží přes 4400 pacientů s covidem, z toho víc než 15 procent je ve vážném stavu. V Česku dosud zemřelo 1619 lidí s koronavirem.

Nynější opatření podle Prymuly začnou účinkovat za dva až tři týdny. Od čtvrtečního rána zatím do 3. listopadu se mohou setkávat nejvýše dva lidé, pokud nejsou ze stejné domácnosti. Lidé mohou za dodržení této podmínky jezdit do práce, za rodinou, k lékaři, na nákup, mohou být v přírodě, na svých chatách a chalupách. Na rozdíl od jara lze vycestovat z Česka. Tuzemské hotely a penziony mohou ubytovat jen klienty na služebních cestách, nikoliv zájemce o rekreaci. Už od půlnoci platí povinnost nosit roušky i venku v zastavěných částech obcí a měst, pokud nelze dodržet odstup dvou metrů a nejde o členy společné domácnosti.

Od čtvrtka bude znovu až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb. Výjimku ze zákazu budou mít prodejny potravin, čerpací stanice, drogerie, lékárny, zverimexy, optiky, trafiky, prádelny a čistírny, autoservisy, květinářství a zahrádkářství, galanterie, prodejny elektroniky, myčky automobilů, domácí potřeby či železářství. V nákupních centrech budou otevřeny jen tyto prodejny, restaurace v nich mohou dál pouze vydávat jídlo s sebou.

V počtu hospitalizací je Česko nyní na 80 procentech původní kapacity nemocnic. I navýšená v současné době o 10.000 lůžek by byla vyčerpaná kolem 8. až 10. listopadu, řekl Prymula. Současnými opatřeními se zatím nepodařilo snížit reprodukční číslo, které je 1,36. Připustil také, že kvůli nelepšící se epidemické situaci se první stupeň asi nevrátí začátkem listopadu do škol, jak dříve sliboval. Do lavic by se mohli vrátit nejdřív třeba jen žáci prvních a druhých tříd, pro něž je podle odborníků distanční výuka dlouhodobě nevhodná. Prymula dosud tvrdil, že po týdenních podzimních prázdninách se obnoví prezenční výuka dětí z prvního stupně, a to bez podmínek. Ministr školství Robert Plaga naopak už dřív připustil, že ani mladší děti se do škol vrátit nemusí.

Vládní i opoziční politici vyzvali veřejnost, aby nová opatření dodržovala. Opoziční lídři zdůraznili nutnost rychlých kompenzací pro lidi zasažené koronavirovými opatřeními. Vláda podle nich selhala při přípravě na druhou vlnu a dál postupuje chaoticky.

Firmám, kterým vláda nařídila kvůli šíření epidemie zavřít, proplatí stát celé mzdy pracovníků i s odvody, uvedl vicepremiér Karel Havlíček. Příspěvek osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně a odklady plateb některých daní mohou využít i obory zasažené dnes oznámenými novými opatřeními.

Babiš se na tiskové konferenci omluvil občanům, podnikatelům či zaměstnancům, že jim kroky vlády zkomplikují život. Mají však zabránit přehlcení zdravotnického systému, který by podle současných odhadů mohl zkolabovat mezi 7. až 11. listopadem. Připustil, že kabinet se po odeznění první vlny covidu-19 dopustil chyb a nová opatření jsou vyhlašována narychlo. Zdůraznil, že životy občanů jsou teď na prvním místě. Je si také vědom toho, že v minulosti plošná opatření a uzavření ekonomiky a běžného života vylučoval.

Prymula dnes jednal o podmínkách předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem, který mu na státní svátek hodlá udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie. V původním režimu se podle Prymuly ceremoniál nemůže uskutečnit.

21.10.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv